Zapraszamy na Zajazd Szlachecki 30.09.2023 r.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie-Oddział Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie serdecznie zaprasza na widowisko historyczno- plenerowe pn. Zajazd Szlachecki. Impreza odbędzie się 30.09.2023r. na terenie kompleksu dworkowo-parkowego w Gołotczyźnie w godzinach od 13:00 do 18:00.
Dla wszystkich zainteresowanych imprezą, a niezmotoryzowanych mamy dobrą wiadomość, dzięki uprzejmości Prezydenta Miasta Ciechanów i Zakładowi Komunikacji Miejskiej w Ciechanowie na imprezę plenerową Zajazd Szlachecki w Gołotczyźnie będzie kursował bezpłatny autobus.

(więcej…)

Czytaj więcej

GALA JUBILEUSZOWA

W czwartek 7 września odbyła się Gala jubileuszowa  50-lecia Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Św. Józefa w Ciechanowie, gdzie modlono się m.in. za  śp. dyrektorów i pracowników muzeum oraz za pomyślność  instytucji na kolejne lata.  W samo południe fanfary z wieży Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie rozpoczęły Galę jubileuszową, zorganizowaną na dziedzińcu ciechanowskiej warowni.

(więcej…)

Czytaj więcej

Odsłonięcie pomnika Aleksandra Świętochowskiego

W dniu  7.09.2023r.w II części uroczystości jubileuszowych z okazji 50- lecia w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie zdjęto wstęgę z odrestaurowanej rzeźby pomnika jednego z czołowych przedstawicieli pozytywizmu w Polsce Aleksandra Świętochowskiego. Obiekt powstał w 1968 r. staraniem członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej z okazji 30-lecia śmierci Aleksandra Świętochowskiego. Rzeźba jest elementem zabytkowego parku, należącego do Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, które jest oddziałem Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i znajduje się naprzeciwko „krzewni” – domu, w którym mieszkał i tworzył Aleksander Świętochowski. Projekt dofinansowano ze środków programu własnego. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla niepodległej 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(więcej…)

Czytaj więcej