Gala Operowo-Operetkowa, zakończenia Festiwalu Mazovia Romantica – Europejskie Dni Muzyki Romantyzmu.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie serdecznie zaprasza  4 sierpnia 2024r. o godzinie 19:00 na Galę Operowo-Operetkową, zakończenia Festiwalu Mazovia Romantica – Europejskie Dni Muzyki Romantyzmu, która odbędzie się na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.

 Wydarzenie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

(więcej…)

Czytaj więcej

Zaproszenie na otwarcie wystawy „Ciechanowianie w Powstaniu Warszawskim”

Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
zaprasza
dnia 2 sierpnia 2024 r. o godzinie 17:00 do budynku ekspozycyjnego na wernisaż wystawy „Ciechanowianie w Powstaniu Warszawskim”.

Wystawa ta jest pierwszą próbą zaprezentowania udziału w Powstaniu Warszawskim postaci związanych z ziemią ciechanowską. Badaniami objęto osoby zarówno urodzone na tym terenie, jak też  osiadłe tutaj przed Powstaniem i po wojnie.  Przypominamy sylwetki ok. 130 bohaterów, opierając się przede wszystkim o Biogramy Powstańcze, opracowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, ale także niektóre nasze opracowania i zbiory prywatne.

Większość bohaterów została przypomniana w swoich zgrupowaniach, w których byli zaangażowani, mierząc się z okupantem niemieckim niemal we wszystkich dzielnicach ówczesnej walczącej Warszawy. Rzecz istotna, która wyłania się z tych biogramów, to fakt, iż do walki tej byli w zdecydowanej większości przygotowani. Zamieszkiwali w stolicy jeszcze przed wybuchem Powstania,  zarówno jako pracujący, niejednokrotnie absolwenci  wyższych uczelni, szkół średnich, w tym również pewna grupa absolwentów ciechanowskiego „Krasiniaka” ,  angażując się w ruch konspiracyjny  ZWZ-AK , przechodząc odpo-wiednie szkolenia i wchodząc w poszczególne  struktury sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, w tym także  Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Wśród nich byli także podoficerowie i oficerowie Polskiego Wojska,  związani z 11 Pułkiem Ułanów  czy  13 pp. Nie zabrakło także nastolatków, zaangażowanych w działalność  Szarych Szeregów.

Wystawa „Ciechanowianie w Powstaniu Warszawskim” prezentowana jest wspólnie z wystawą Instytutu Pamięci Narodowej – „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”, która stanowi główną narrację tematyki powstańczej. Za wyrażenie zgody na skorzystanie z tej wystawy, składamy wielkie podziękowanie.

Serdecznie zapraszamy!
Czytaj więcej

Zaproszenie na literacko-muzyczny stand up artystyczny o źródłach polskiego humoru

Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
zaprasza
3 sierpnia 2024 r. o godz. 19.00 do piwnicy gotyckiej Zamku Książąt Mazowieckich na literacko-muzyczny stand up artystyczny o źródłach polskiego humoru pt. „Konteksty” albo zupa na gwoździu czyli od Kochanowskiego do Waligórskiego
w wykonaniu: śpiew Katarzyna Thomas, pianista Piotr Szafraniec oraz aktor Dariusz Jakubowski, który przedstawi poezje i poprowadzi spotkanie.
W związku z określona liczbą miejsc prosimy o potwierdzenie obecności pod numerem: 23 672 55 87/wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy 🙂
Czytaj więcej

Wakacje w muzeum 2024 – warsztaty letnie

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przygotowało warsztaty letnie dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat.
Każdy dzień turnusu to nowa przygoda pogłębiająca wiedzę i rozwijająca zainteresowania i umiejętności poprzez zabawę.

Proponujemy dwa turnusy:
I turnus 1-5.07.2024 (poniedziałek-piątek) w godz. 10:30-13:30
II Turnus 5-9.08.2024 (poniedziałek-piątek) w godz. 10:30-13:30

Liczba miejsc limitowana. Zapisy pod numerem telefonu: 23 672 55 87 lub osobiście w budynku ekspozycyjnym.
Podczas pierwszego spotkania opiekunowie będą zobowiązani do wypełnienia i podpisania formularza zgłoszeniowego oraz regulaminu „Wakacji w muzeum”.

(więcej…)

Czytaj więcej