Wystawa stała, na której można obejrzeć odtworzony obraz dawnej polskiej wsi, z jej zabudową, warsztatami wiejskich rzemieślników, maszynami, pojazdami i narzędziami. Pokazuje ona przebogatą kulturę materialną polskiej wsi, która odeszła w przeszłość. Skrzydła wiatraka obracają się jak na wietrze.
Obok jest przydrożny krzyż i wiejski dom kryty strzechą o który oparty jest bosak, drzwi wykonane z listewek, układających się w charakterystyczną jodełkę. Nie brakuje drewnianego koryta, studziennego żurawia ani psiej budy. Żarna, kierat i sieczkarnia mogłyby w każdej chwili zacząć pracę.
Kontynuując spacer po wystawie dostrzegamy kuźnię czekającą na kowala, warsztat tkacki na cierpliwą gospodynię. Są pojazdy, które dawno zniknęły z polskich dróg: drewniany wóz, wóz cygański, sanie „zajdy” do przewozu towarów, dawne powozy i karety. Wszystkie narzędzia i maszyny doskonale funkcjonują, gdyż wykonane są zgodnie z zasadami dawnej techniki, tyle że są kilkadziesiąt razy mniejsze niż te autentyczne.
Wszystko to wyczarował z drewna i metalu pan Kazimierz Bobiński, mieszkaniec Ciechanowa, dobrze znający znój rolnika i rzemieślnika, który mówi,…. eksponaty wykonałem z pamięci całego mojego życia, w ciągu czterech lat po przebytej operacji, kiedy to narodziłem się po raz drugi. Jest to powrót do lat dziecinnych, do korzeni rodzinnych, historyczny obraz kultury narodu polskiego XX wieku…”
Podczas tej pracy wykorzystywał nie tylko swoje umiejętności, ale też wręcz fotograficzną pamięć i wrażliwość na piękno. I tak powstały niezwykłe dzieła sztuki.
[nggallery id=9]