„Krzewnia” dom Aleksandra Świętochowskiego

Pięknie usytuowana na terenie parku willa o nazwie „Krzewnia” w której żył i przez wiele lat tworzył Aleksander Świętochowski, stanowi o niezwykłej atmosferze tej miejscowości. W willi zachował się oryginalny wystrój wnętrz oraz spuścizna po „Pośle Prawdy”, z pietyzmem przechowywana – początkowo przez żonę pisarza Marię Grossmanową – Świętochowską, a potem przez Muzeum.

Ekspozycje dotychczasowe, to jest: wyposażenie gabinetu, biblioteka, jadalnia. W związku ze 150 rocznicą urodzin A. Świętochowskiego ekspozycja zostały uzupełniona o takie przedmioty codziennego użytku jak: ubiory, nakrycia głowy, obuwie, parasole, sepety podróżne, szafy, świeczniki, lampy naftowe, gąsiory na wino i nalewki oraz wyposażenie kuchni: rekonstrukcja kuchni kaflowej, kredens kuchenny ze stołowizną, stół kuchenny, pomocnik kuchenny na naczynia kuchenne, makatki haftowane na płótnie i inne drobne elementy wyposażenia kuchennego.

[nggallery id=15]

W budynkach inwentarskich oglądać można maszyny, pojazdy i narzędzia rolnicze z początku XX w. Na miejscowym cmentarzu znajduje się grób Aleksandra Świętochowskiego, który zmarł w Gołotczyźnie w 1938 r.

Godziny otwarcia oraz ceny biletów

Regulamin zwiedzania

Pokoje gościnne do wynajęcia

 

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie otrzymało za środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w ramach Programu „Rozwój infrastruktury kultury” na zadanie Przygotowanie dokumentacji technicznej na przeniesienie dworku drobnoszlacheckiego wraz ze spichlerzem za wsi Mężenino na teren zabytkowego parku w Gołotczyźnie.

 

Udostępnij na: