„Napoleon Orda – mistrz pejzażu architektonicznego” -zapraszamy na zwiedzanie wystawy

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza na zwiedzanie wystawy pt.: „Napoleon Orda – mistrz pejzażu architektonicznego”,  która  jest prezentowana w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61, do 19.01.2024 r.

Wystawa  prezentuje twórczość polskiego rysownika, malarza Napoleona Ordy. Należał on do grona najciekawszych indywidualności polskiej sztuki XIX w. Artysta pozostawił po sobie ponad 1000 rysunków i akwarel ukazujących widoki miejsc do których podróżował. Dwieście sześćdziesiąt z tych prac ukazało się w Albumie widoków historycznych Polski wydanym w ośmiu seriach w latach 1873-1883. Malując Orda zwracał uwagę przede wszystkim na względy historyczne i patriotyczne przedstawianych miejsc. W pracach koncentrował się na malarskiej prawdzie i nie pomijał żadnych szpecących architekturę detali. Co ciekawe nie ograniczał się tylko do architektury sakralnej, reprezentacyjnej czy malowniczych ruin. Malował również fabryki, cukrownie, młyny. Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko sto prac Napoleona Ordy pozyskanych po przeprowadzonej kwerendzie z dwóch muzeów: Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Narodowego w Kielcach. Trzy litografie pochodzą ze zbiorów  Naszego muzeum. Na szczególną jednak uwagę zasługuje 9 akwarel Ordy wypożyczonych z Krakowa. Pozostałe litografie choć przedstawiają prace Napoleona Ordy również ukazują talent i precyzję osoby przenoszącej widoki na kamień litograficzny. Było to możliwe za sprawą Alojzego Misierowicza malarza pracującego w Zakładzie Litograficznym Maksymiliana Fajansa. Współpraca Ordy i Misierowicza zaowocowała wspomnianym wcześniej Albumem widoków historycznych Polski.

kurator wystawy: Kamila Nyga

MECENAS MUZEUM ORLEN S.A.