Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej pt:Martwa natura i pejzaż w malarstwie Magdaleny Spasowicz”.

Zapraszamy Państwa do zwiedzania wystawy czasowej pt:Martwa natura i pejzaż w malarstwie Magdaleny Spasowicz” .

wystawę można zwiedzać od 10  kwietnia 2019r. do 28 czerwca 2019r.

kurator wystawy: Elżbieta Długołęcka

Magdalena Spasowicz urodzona w Lublinie 1927r. – jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskała w 1953 roku. Jej mistrzami w kształtowaniu talentu twórczego byli prof. Jan Cybis – Wydział Malarstwa ASP , prof. Tadeusz Kulisiewicz –Wydział Grafiki ASP oraz prof. Aleksander  Winnicki. Artystka o nieprzeciętnej wrażliwości, dostrzega piękno w otaczającym ją świecie: krajobrazie, fragmencie ulic miasta czy przystani portowej ale też kwiatów w ogrodzie i kompozycji martwej natury. Spod jej pędzla powstają obrazy, w których gra światła w połączeniu z szeroką gamą barw szarości i bieli a nieco oszczędnej żywej kolorystyce i wyraźnej czarnej kresce,  oddają idealnie nastrój i klimat całemu dziełu.

W 2001 r. obraz artystki pt. „ Mała Ojczyzna” otrzymał Ojciec Święty Jan Paweł II  z inicjatywy Związku Rektorów Szkół  Wyższych w Polsce, oddając tym samym duże uznanie dla twórczości malarki. A cykl prac „ Pejzaże Mazowsza” rozpoczęty w 1947 roku i trwający do dnia dzisiejszego, uhonorowano w  2017 r. ( w 90 lecie urodzin ) podjęciem decyzji Sejmiku Województwa Mazowieckiego aby z rąk Marszałka  Adama Struzika Artystka otrzymała  Odznakę Honorową Zasłużony dla Mazowsza.

Jej obrazy wystawiane były w wielu galeriach w kraju i za granicą : Warszawie, Lublinie, Łańcucie, Dreźnie, Londynie, Bratysławie, Moskwie,  Trypolisie, Chicago. Znajdują  się w zbiorach muzeów:  Warszawskim Muzeum Historycznym, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Polskim w Chicago, Rzymie oraz w zbiorach prywatnych kraju i za granicą.

 

Udostępnij na: