XX – jubileuszowy koncert z cyklu ” Letnich Koncertów Muzyki Dawnej”

 

7 lipca 2012 roku o godzinie 1800 w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbył się  koncert z cyklu „Letnie Koncerty Muzyki Dawnej” w wykonaniu Zespołu Kameralnego z Olsztyna „ Pro Musica Antiqua”

W 2012 roku mija 20 lat od pierwszego koncertu zespołu Pro Musica Antiqua w Ciechanowie. Jest to również dwudziestolecie istnienia zespołu, którego występy dały początek cyklicznym „Letnim Koncertom Muzyki Dawnej”.

Zespół kameralny „Pro Musica Antiqua” powstał we wrześniu 1992 roku. Jego założycielem a zarazem kierownikiem artystycznym i menadżerem jest Leszek Szarzyński. Skupił on wokół siebie wybitnych artystów – solistów orkiestr symfonicznych i profesorów Akademii Muzycznych. W skład zespołu wchodzą: Leszek Szarzyński (flet) – profesor Katedry Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Jerzy Szafrański (obój) – I oboista Filharmonii Narodowej w Warszawie, Wojciech Orawiec (fagot) – I fagocista Filharmonii Bałtyckiej i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Małgorzata Skotnicka (klawesyn) – adiunkt Akademii Muzycznej w Gdańsku. „Pro Musica Antiqua” dysponuje bogatym repertuarem, prezentującym muzykę różnych epok. Najchętniej propaguje dzieła mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu. Ważne miejsce w repertuarze zespołu zajmują również utwory napisane specjalnie dla zespołu przez Marcina Błażewicza, Mariana Sawę, Marka Sewena, Bernarda Chmielarza, Marka Czerniewicza, Tadeusza Kassaka i innych współczesnych kompozytorów polskich. Od początku swego istnienia zespół „Pro Musica Antiqua” – działając pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – występuje z cyklem „Koncertów letnich” w najbardziej znanych i turystycznie atrakcyjnych miejscowościach.

Udostępnij na: