WIELKANOC W DWORZE SZLACHECKIM

Oddział Muzeum w Gołotczyźnie w dniach od 15. 03. -20. 04. 2011 roku zorganizował program edukacyjny prowadzony w kompleksie dworkowo-parkowym w Gołotczyźnie.
Największym jednak powodzeniem cieszyły sę warsztaty wielkanocne, w trakcie których dzieci uczyły sie robić palemki wielkanocne, pisanki, koszyczki i inne ozdoby związane z tradycją i obyczajowością wielkanocną.

Specjalnie dla grup zorganizowanych, dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób indywidualnych przygotowaliśmy ofertę edukacyjną, na którą składa się :
– Zwiedzanie dworu Aleksandry Bąkowskiej ( ekspozycja szlachecka) oraz domu Aleksandra Świętochowskiego (wnętrza ziemiańskie z przełomu XIX i XX wieku), które specjalnie na czas Świąt Wielkanocnych zostaną przyozdobione w sposób oddający tradycje oraz zwyczaje wielkanocne panujące na Mazowszu.

– Prezentacja multimedialna oraz pogadanka na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych kultywowanych na wsiach.

– Warsztaty plastyczne podczas których uczestnicy samodzielnie wykonywali m.in. : palemki wielkanocne, pisanki.
W warsztatch głównie uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkół
z Koźniewa, Sońska, Bądkowa, Bogatego, bardzo chętnie zapoznając się technikami tworzenia palm, koszyków czy pisanek. Udział wzięło 230 uczniów, a każdy z nich wyszedł z własną, przez siebie wykonaną pracą, dumnie niosąc ją do domu.

– Przejażdżka bryczkami po okolicznych terenach oraz wizyta na cmentarzu w Sońsku przy grobie Aleksandra Świętochowskiego. Grupy przyjeżdżające koleją będą odebrane z dworca PKP i tam rozpoczną realizację całego programu.

– Dopełnieniem programu edukacyjnego będą zabawy w plenerze połączone z ogniskiem.

Czas trwania zajęć połączonych z przejażdżką bryczkami i przewodnikiem po okolicznych terenach to 5 godzin, w czasie których uczestnicy poznają tradycje wielkanocne, wykonają samodzielnie prace plastyczne, poznają życie i twórczość Aleksandra Świętochowskiego oraz historię miejsc z nim związanych.

Zgłoszenia przyjmujemy pod nr telefonów:
23 671 30 78 (Gołotczyzna) lub 23 672 55 87 (Ciechanów)

Wiosna w Gołotczyźnie

 

Udostępnij na: