„Spotkania ze średniowieczem–program widowiskowo
-edukacyjny” jest to impreza cykliczna odbywająca
się na błoniach zamkowych w Ciechanowie w pierwszą
sobotę września każdego roku.
Po raz pierwszy odbyły się w 2005 r i spotkały się z wielkim uznaniem. Zamek Książąt Mazowieckich i znajdujące się wokół niego błonia są doskonałym miejscem do realizacji programu widowiskowo-edukacyjnego. Naturalna sceneria obiektu pozwala łatwiej przyswajać wiedzę i wiadomości dotyczące średniowiecza.
Na „Średniowieczny Jarmark” zjeżdzają się wszelkiej maści majstrowie, kupcy i kuglarze. Przybywa też gawiedź i siła znamienitych gości. Rycerze i ich giermkowie swoją dzielność i kunszt we władaniu bronią na turniejach gościom objawiają. Muzykanci uszy i oczy szlachetnych gości graniem, śpiewaniem i tańcem cieszą. Największym powodzeniem cieszą się starcia sredniowiecznych wojów. Ponadto Jarmark urozmaicają koncerty zespołów grających i śpiewających muzykę dawną.
Impreza plenerowa rozpoczyna się wielką bitwą Słowian
z Wikingami. Liczne turnieje rycerskie ukazują sprawność bojową przybyłych rycerzy i wzbudzają wiele emocji. Prezentowane jest rzemiosło średniowieczne. Odbywają się pokazy przędzenia wełny i tkania na warsztacie tkackim. Wykonywane są witraże średniowieczne, ręcznie lepimy naczynia i toczymy je na kole garncarskim oraz wyplatamy kosze z łyka. Średniowieczni rzemieślnicy pokazują i uczą obróbki żelaza, wyrobu broni i przedmiotów codziennego użytku. Drukarstwo – pokaz „czarnej sztuki”, czyli początków druku na odtworzonej prasie Gutenberga XV w. Moda – prezentacja replik ubiorów z okresu średniowiecza odtworzonych na podstawie ikonografii i znalezisk archeologicznych. Nauka tańca średniowiecznego – warsztaty taneczne. Zielarstwo i ziołolecznictwo – prezentacja właściwości ziół, parzenie i degustacja napojów ziołowych. Prezentacja ikon, iluminatorstwo średniowieczne, pokazy wykonywania kopii ilustracji ze średniowiecznych manuskryptów, scenki z życia codziennego, meble i stroje średniowieczne. Na młodzież i dzieci szkolne czekają gry i zabawy plebejskie, ale również konkursy z nagrodami. Wszyscy uczestnicy zabaw i konkursów otrzymują nagrody rzeczowe z epoki.
Wielkim powodzeniem cieszą sie pokazy sokolnicze, oraz inscenizacje pt. „Bunt Mazowsza” i „Pogrzeb Księcia Miecława.
Nowością V Spotkań ze średniowieczem w 2009 roku były TURNIEJE KONNE na KOPIE i ZRĘCZNOŚCIOWE.
W ramach cyklu „Letnich Koncertów Muzyki Dawnej” corocznie występuje długo oklaskiwany zespół „Open Folk”, oraz cieszący się coraz większym powodzeniem Zespół Muzyki Dawnej „HORRENDUS” z Gimnazjum Nr 3
w Ciechanowie, przy których muzyce bawi się wielu uczestników imprezy.
Impreza ma przede wszystkim walor edukacyjny, ukazuje zwiedzającym barwny świat średniowiecza, z którego powracają z wiedzą i niezapomnianymi wrażeniami.