Niepodległość w malarstwie i grafice-wernisaż wystawy

W miniony czwartek 15.11.2019r. w Budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbył się wernisaż wystawy pt: „Niepodległość w malarstwie i grafice”. Zgromadzonych miłośników sztuki przywitał Piotr Banasiak- Kierownik działu oświatowego Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Przedstawił kuratorów wystawy p. Elżbietę Długołęcką i p. Dariusza Krawczyka. Kolejnym elementem wernisażu było przedstawienie założeń merytorycznych wystawy oraz prezentacja zebranych obiektów, której dokonał kustosz Dariusz Krawczyk.

Wystawa eksponuje ponad 20 obrazów i około 30 grafik. Ich tematem przewodnim są okoliczności i wydarzenia składające się na proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Prezentowane dzieła ukazują polskie drogi do wolności od upadku I Rzeczypospolitej do roku 1920 m.in. w dziełach znanych artystów takich jak: January Suchodolski, Wojciech Kossak, Jerzy Kossak, Leonard Winterowski czy też Jan Styka. Wystawa jest uzupełniona o cytaty pochodzące z dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Edwarda Słońskiego oraz Antoniego Słonimskiego.

Obrazy i grafiki pochodzą ze zbiorów: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie , Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz zbiorów prywatnych.

Wystawę można zobaczyć w Budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie do 30.06.2020 r.