Zapraszamy Państwa do zwiedzania wystawy czasowej pt. : Mistrzowie Sztuki Europejskiej „Znani i nieznani”- ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.  Wystawę można zobaczyć w budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie do 15 sierpnia 2023r.

Mistrzowie sztuki europejskiej „Znani i nieznani”- ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”, to wystawa która stanowi kolejną odsłonę  cyklicznych wystaw w ciechanowskim muzeum, dających  szansę na obcowanie z dziełami sztuki. Pierwszą  z cyklu „Mistrzowie Sztuki europejskiej” była wystawa „Między życiem a śmiercią”. Ekspozycja prezentowała obrazy wybitnych mistrzów flamandzkich.

Wybrane dzieła sztuki, które są zgromadzone na wystawie czasowej  w Ciechanowie, pochodzą z darowizn dla uniwersytetu głównie od prywatnych kolekcjonerów, którzy oddawali swoje zbiory uczelni z intencją, aby służyły kształceniu historyków sztuki. Kolekcja sztuki KUL jest bardzo bogata i różnorodna zarówno pod względem gatunków artystycznych jak i chronologii. Sięga roku 1932, a została zapoczątkowana  przez darowiznę ks. kan. Jana Władzińskiego (1861-1935), który przekazał na rzecz KUL „zbiór pamiątek historycznych i stylowych okazów z różnych zakątków kraju”. Niestety  zbiory które powstawały na przestrzeni lat, w czasie II wojny światowej zostały zarekwirowane przez Niemców i do dziś uchodzą za zaginione. Po wojnie w uniwersytecie nie zapomniano o przedwojennych tradycjach muzealnych. Muzeum zostało reaktywowane jako Muzeum Uniwersyteckie i działało pod różnymi nazwami do roku 2016. Od 1956r. zbiory stale się rozrastają.

Wystawa w Ciechanowie jest wyjątkową okazją do zapoznania się z obrazami znakomitych malarzy, przedstawiająca cenną kolekcję malarstwa z kolekcji KUL, m.in.  obejmującego dzieła przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej. Na wystawie zaprezentowaliśmy  24 dzieła artystów europejskich z okresu XVI – XIX w., które pozwolą prześledzić najważniejsze gatunki malarskie, wśród prezentowanych obrazów zobaczyć można m.in: „Ecce Homo” niderlandzkiego naśladowcy Juana de Flandes (1460-1519), „Wysokogórski pejzaż z Lotem i jego córkami” wybitnego flamandzkiego manierysty Martena van Valckenborcha (1535-1612), „Kordegardę małp” artysty z kręgu Davida Teniersa mł. (1610-1690), czy wreszcie unikatową w skali Europy scenę „Przy trumnie” Jana Molenaera II (1654-?).

Miejsce szczególne na ekspozycji zajmuje „Matka Boża z Dzieciątkiem”, namalowana według Giovanniego Battisty Salviego, zw. Sassoferratem (1609-1685) – jedno z pięciu ocalałych wojnę dzieł z historycznej kolekcji ks. kan. Jana Władzińskiego. Wśród eksponowanych w Ciechanowie dzieł na szczególną uwagę zasługują też portret Józefa Chełmońskiego (1849-1914)Głowa wiejskiej dziewczyny, 1899 a także obraz  Śpiący mały Jan Chrzciciel z kręgu weneckiego mistrza Pietro Liberiego (1605-1687).

Wystawa znajduje się na pierwszym piętrze budynku ekspozycyjnego Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przy ul. Warszawskiej 61. Całość została zaaranżowana w przestrzeni pozwoliła podzielić wystawę na część dotyczącą tematyki sakralnej i  świeckiej. Na wejściu witają nas na plakacie dwa obrazy. Chcąc podkreślić różnorodność prezentowanych dzieł wybraliśmy obrazy : Ecce Homo – dzieło niderlandzkiego naśladowcy Juana de Flandes pochodzący z 2. Poł. XVI w. i  Pejzaż z Lotem i córkami pędzla przedstawiciela manieryzmu flamandzkiego – Martena van Valckenborcha. Obraz ten  jest jednym z najlepszych przykładów twórczości fantastycznej. Wystawa jest niewątpliwie nie lada gratką zarówno dla miłośników sztuki jak i dla pasjonatów historii. Zapraszamy serdecznie!

Cykl wystaw Mistrzowie Sztuki Europejskiej Honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego p. Adam Struzik

Patronat Medialny nad wystawą objęli: Portal CiechanówInaczej.pl,  Tygodnik Ciechanowski, Radio KRDP .

Wystawa czynna od 7 marca do 15 sierpnia 2023r. od wtorku do niedzieli w godzinach od 8 do 16.:00

____________________

Wystawie towarzyszy katalog prezentujący opis i fotografię eksponowanych dzieł sztuki

Nina Matczak