Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza na wernisaż wystawy pt.: „Maria Konopnicka na Ziemi Ciechanowskiej” , który odbędzie się 10 czerwca (piątek) 2022 r. o godz. 17:00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum przy ul. Warszawskiej 61.
Na wystawie zaprezentujemy postać Marii Konopnickiej – jednej z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich pisarek, uhonorowanej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronką roku 2022.
Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Była córką Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z Turskich. Dorastała w rodzinie prawnika i miłośnika literatury. Miała piątkę rodzeństwa. W 1849 roku jej rodzina przeniosła się do Kalisza i zamieszkała na Warszawskim Przedmieściu. Po śmierci matki (od 1854 roku) ojciec Marii wychowywał dzieci samotnie. W latach 1855–1856 Maria uczyła się na pensji u sióstr sakramentek w Warszawie, tam poznała Elizę Pawłowską (Orzeszkową). Znajomość ze szkolnej ławki przerodziła się w przyjaźń na całe życie. We wrześniu 1862 roku wyszła za mąż za ziemianina, Jarosława Konopnickiego. Zaraz po ślubie opuściła Kalisz na stałe, zamieszkując w Bronowie, a potem w Gusinie. Wraz z mężem wychowywała dzieci, utrzymując się z dochodów niewielkiego dzierżawionego folwarku. Maria Konopnicka urodziła ośmioro dzieci (dwoje zmarło zaraz po porodzie). Dziesięć lat po ślubie odeszła od męża i wraz z dziećmi wyjechała do Warszawy. Drukowała nieliczne wiersze i utrzymywała się z korepetycji. Mimo wielkiego niedostatku dużo podróżowała. Jako czterdziestoośmioletnia kobieta rozpoczęła wieloletni etap wędrówki po świecie. Przebywała w wielu krajach Europy Zachodniej, ale mimo to zachowywała stałe kontakty z krajem, współpracowała z wydawnictwami, prasą, organizacjami społecznymi, a także zrzeszeniami polskimi na obczyźnie. Do kraju wracała okazjonalnie. Propagowała walkę kobiet o należne im prawa oraz organizowała pomoc dla politycznych więźniów. Była także honorową członkinią Towarzystwa Szkoły Ludowej oraz wielu towarzystw i instytucji działających na ziemiach polskich, w Europie i USA. W 1902 roku była organizatorką protestu opinii światowej przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni. W tym samym roku obchodziła 25 – lecie pracy pisarskiej, w Krakowie i we Lwowie. Z tej okazji otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu pod Krosnem. Maria Konopnicka zmarła 8 października w 1910 roku pod Lwowem. Została pochowana na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie w Panteonie Wielkich Lwowian. Jej pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną, w której udział wzięło blisko 50 000 osób.