Gloria Victis!

Szczepan Dołęga Zakrzewski, zb. Leszka S. Zakrzewskiego
Grób rodziny Zakrzewskich, gdzie pochowany jest Szczepan Dołęga Zakrzewski.
Grób Powstańca Styczniowego, ks. Remigiusza Jankowskiego.
Grób Powstańca Styczniowego Antoniego Roszko.

 

 

 

 

 

 

 

Powstanie Styczniowe było ostatnim, największym, najdłużej trwającym, najbardziej krwawym zrywem niepodległościowym. Zakończone klęską, w perspektywie przyniosło wielkie zwycięstwo. Oddając hołd wszystkim Jego Bohaterom, zapaliliśmy znicze na grobach Powstańców Styczniowych, spoczywających na cmentarzu w Ciechanowie. Przypominamy dzisiaj sylwetkę jednego z nich, Szczepana Dołęgi Zakrzewskiego.

Szczepan Dołęga-Zakrzewski (ur. 1825 w Olszewcu, pow. przasnyski, zm. w 1892 w Ciechanowie) – ziemianin, działacz społeczny, radca Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Płocku, żołnierz Tomasza Kolbego w 1863 r.

Był synem Jana i Scholastyki ze Zberowskich. Jego ojciec był właścicielem wielu majątków na północnym Mazowszu, m.in. Kamienia, Międzylesia, Sokołowa, Kosmaczewa, Łęgu i innych. Od Jana pochodzi Linia na Kosmaczewie, Białyszewie i Majkach rodziny Dołęga-Zakrzewskich.

Szczepan ukończył Gimnazjum Klasyczne w Płocku, a następnie Instytut Agronomiczny w Marymoncie. Jako właściciel dóbr białyszewskich w pow. sierpeckim (Białyszewo, Szczepanki, Ważyno Kmiece, Piaski Białyszewskie), obejmujących ok. 960 ha wziął udział w Powstaniu Styczniowym 1863 r. Stanął na czele  5-osobowego oddziału, który sam wyekwipował w konie i w broń. Walczył z nim u boku Tomasza Kolbego, biorąc udział w  potyczkach na terenie powiatów mławskiego, przasnyskiego i ciechanowskiego.

Jego majątek był jednym z istotnych ośrodków udzielających materialnej pomocy powstańcom na północnym Mazowszu.

Po przegranej bitwie pod Rydzewem 5 maja 1863 r., w której zginął Tomasz Kolbe,  Szczepan, wraz z jednym ze swoich ludzi, ukrywał się w okolicznych dworach.

Za udział w Powstaniu  był represjonowany, co odbiło się na stanie jego majątku.

W 1891 roku został zmuszony do sprzedania swych zadłużonych dóbr. Osiadł w Ciechanowie, gdzie wkrótce zmarł. Został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu przy ul. Płońskiej.

Jego córką z drugiego małżeństwa była Maria Zakrzewska-Raniecka (1881-1971), znana ciechanowska działaczka społeczna i oświatowa, założycielka pierwszej w mieście biblioteki.

 

Tekst i foto. Bogumiła Umińska

 

Udostępnij na: