DREWNIANA FIGURA ŚW. JANA NEPOMUCENA

Mazowsze północne kryje  w sobie wiele niesamowitych i pięknych miejsc, czasem nieco zapominanych, położonych z daleka od głównych arterii drogowych  i schowanych przed ludzkim wzrokiem . Właśnie takim obiektem jest drewniana figura św. Jana  Nepomucena w miejscowości  Purzyce Trojany.

Ten święty jest  znany przede wszystkim jako patron chroniący przed powodziami i ratujący tonących.Pilnuje mostów, brodów i promów. Dlatego jego kapliczki można spotkać w pobliżu  rzek, ale jego figury stawiano także w pobliżu gmachów publicznych, gdyż uważano  że opiekuje  się dobrą sławą i honorem chroniąc przed zniesławieniem i pomówieniem. Jest też  patronem miasta  Pragi , spowiedników i szczerej spowiedzi, zakonu jezuitów czy też umierających pielgrzymów.

Atrybutami Jana Nepomucena są: krucyfiks, -najczęściej Jan przyciska go do piersi,  wieniec z pięciu gwiazd -które ukazały się w chwili jego śmierci,  księga- symbolizująca uczonego i teologa, palec- przy ustach, jako znak milczenia, klucz- znak uwiezienia oraz zamek i kłódka -które oznaczają sekret , tajemnicę.

Interesująca nas figura w Purzycach Trojanach wysokości 6, 7 metra, zbudowana jest z drzewa sosnowego. Sama postać świętego ma około 2 metrów wysokości. W ręku prawdopodobnie trzymał jeden ze swoich atrybutów czyli krucyfiks, który nie zachował się do naszych czasów. Święty ubrany jest  w sutannę i komżę, na głowie biret.  Stoi na wysokiej kolumnie nad głową znajduje się daszek.

Kilka kilometrów dalej w miejscowości Grudusk znajduje się inna figura tego samego świętego ale już mniej okazała.  Figura jest  nie kompletna,  gdyż w wyciągniętych rękach brakuje księgi ( kilka lat temu była) na szyi zawieszony krzyż pod nim serce. Widoczna jest także stuła.

kustosz Dariusz Krawczyk

Udostępnij na: