Mazowsze północne kryje w sobie wiele niesamowitych i pięknych miejsc, czasem nieco zapominanych, położonych z daleka od głównych arterii drogowych i schowanych przed ludzkim wzrokiem . Właśnie takim obiektem jest drewniana figura św. Jana Nepomucena w miejscowości Purzyce Trojany.
Ten święty jest znany przede wszystkim jako patron chroniący przed powodziami i ratujący tonących.Pilnuje mostów, brodów i promów. Dlatego jego kapliczki można spotkać w pobliżu rzek, ale jego figury stawiano także w pobliżu gmachów publicznych, gdyż uważano że opiekuje się dobrą sławą i honorem chroniąc przed zniesławieniem i pomówieniem. Jest też patronem miasta Pragi , spowiedników i szczerej spowiedzi, zakonu jezuitów czy też umierających pielgrzymów.
Atrybutami Jana Nepomucena są: krucyfiks, -najczęściej Jan przyciska go do piersi, wieniec z pięciu gwiazd -które ukazały się w chwili jego śmierci, księga- symbolizująca uczonego i teologa, palec- przy ustach, jako znak milczenia, klucz- znak uwiezienia oraz zamek i kłódka -które oznaczają sekret , tajemnicę.
Interesująca nas figura w Purzycach Trojanach wysokości 6, 7 metra, zbudowana jest z drzewa sosnowego. Sama postać świętego ma około 2 metrów wysokości. W ręku prawdopodobnie trzymał jeden ze swoich atrybutów czyli krucyfiks, który nie zachował się do naszych czasów. Święty ubrany jest w sutannę i komżę, na głowie biret. Stoi na wysokiej kolumnie nad głową znajduje się daszek.
Kilka kilometrów dalej w miejscowości Grudusk znajduje się inna figura tego samego świętego ale już mniej okazała. Figura jest nie kompletna, gdyż w wyciągniętych rękach brakuje księgi ( kilka lat temu była) na szyi zawieszony krzyż pod nim serce. Widoczna jest także stuła.
kustosz Dariusz Krawczyk