Ciekawostka na wystawie „Obrazy z domów naszych przodków”.

Kolejny raz „spotkajmy się” na wystawie „Obrazy z domów naszych przodków”. Poznacie Państwo historię obrazu, który  krył w sobie pewną tajemnicę.

W dalszym ciągu nie ma możliwości obejrzenia wystaw na żywo w naszym Muzeum. Taka sytuacja  spowodowana jest panującą  pandemią. Tymczasem, chcemy zachęcić do ich obejrzenia, miejmy nadzieję już w niedalekiej przyszłości, przybliżając niektóre obiekty znajdujące się na wystawach. Jak już informowaliśmy wielokrotnie, pod koniec ubiegłego roku powstała wystawa „Obrazy z domów naszych przodków”.  Na wystawie można zobaczyć wiele „ świętych” obrazów i obrazków, makat, figurek  i przedmiotów użytkowych. Wśród obrazów jest wiele przedstawień maryjnych. Największą liczbę stanowią wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej. Przygotowując wystawę wyciągnęłam z magazynu wszystkie obrazy, które chciałam pokazać. Wiele z nich  było w dobrym stanie i od razu mogły trafić na wystawę, ale niektóre wymagały konserwacji. Wśród takich obrazów był jeden z wizerunków Matki Bożej Częstochowskiej. Wykonany olejem, na płótnie, umieszczony w prostej ramie, plecy obrazu stanowiły deski z widocznymi śladami po kornikach. Ogólnie mówiąc: stan zachowania – do konserwacji. Wraz z innymi trafił do pracowni konserwatorskiej w Grębocinie. W dokumentacji konserwatorskiej możemy przeczytać: „Obiekt, to podbarwiony oleodruk na płótnie, oprawiony w drewnianą, polichromowaną ramę. Obraz przedstawia wizerunek Matki Bożej w typie hodegetria (najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny przedstawienia Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku), wzorowanej na wizerunku Matki  Bożej Częstochowskiej. Odwrocie obrazu zostało przykryte plecami wykonanymi z czterech, połączonych ze sobą desek. Po usunięciu pleców został odkryty drugi obraz z przedstawieniem Św. Józefa z Dzieciątkiem.  To klasyfikuje obiekt jako feretron”. Niesamowite odkrycie. Obraz oddany do konserwacji okazał się być feretronem, czyli najprościej mówiąc, dwustronnym  obrazem noszonym w procesji podczas uroczystości  kościelnych. Jak trafił na ścianę w domu mieszkańca Ciechanowa? Do zbiorów działu etnograficznego został zakupiony w 1991 roku. Okazuje się, że niektóre eksponaty w naszym Muzeum, mają  w sobie tajemnice. Obraz został poddany zabiegom konserwatorskim, zyskał nową ramę, taką by odbiorca mógł oglądać i podziwiać obydwa obrazy. Jaki  jest efekt, można będzie zobaczyć na żywo, podczas oglądania wystawy „Obrazy z domów naszych przodków”. Mamy nadzieję, że już niedługo. Wystawa prezentowana jest w budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Zapraszamy do oglądania tej wystawy i innych, kiedy będzie to możliwe.

opracowała: Anna Żukowska

foto: Nina Matczak