Bona Sforza d’Aragona – kobieta u władzy w Polsce XVI wieku – zapraszamy na prelekcję

Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie serdecznie zaprasza na prelekcje p. Olgi M. Hajduk, pt.:„Bona Sforza d’Aragona – kobieta u władzy w Polsce XVI wieku”, która odbędzie się 23 lutego o 17:00 w  Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.

W 1518 roku Bona Sforza d’Aragona wyszła za mąż za polskiego króla Zygmunta I Starego. Znakomicie skoligacona księżniczka Bona była bardzo dobrą partią. Jej matka Isabella d’Aragona zadbała bowiem o gruntowne wykształcenie Bony, którą od młodości wychowywano na przyszłą władczynię. Jeden z nauczycieli księżniczki Antonio de Ferrariis zwany Galateo pouczał ją w listach: „Nie jesteś zwykłą dziewczyną – ty do rządzenia one do służenia przyszły na świat (…) wam księżnym danym jest panować nawet nad mężczyznami”. Od dzieciństwa Bonę otaczał luksus epoki, a ona sama już jako nastolatka dzięki swej nieprzeciętnej urodzie i wykształceniu była w centrum uwagi arystokratycznego świata południowej Europy.
Czy i jak wykorzystała ten potencjał podczas ponad 30-letniej działalności w Polsce? W swoim wystąpieniu dr Olga M. Hajduk omówi wizerunki królowej oraz jej działalność kulturalną w Rzeczpospolitej.
Udostępnij na: