BEZ CENZURY-wystawa czasowa


wystawa czasowazorganizowana wspólnie z Zespołem Szkół nr 2 w Ciechanowie, pt.”BEZ CENZURY”, dotyczącej okresu PRL i lat 1966 -1980.
Eksponaty pochodziły ze zbiorow prywatnych Pana Janusza Czopika, wieloletniego nauczyciela języka polskiego.

Tytuł wystawy nawiązuje do serii wydawniczej Paryskiej „Kultury”,
– emigracyjnego miesięcznika Polski, stanowiącego centrum kulturalno-polityczne dla emigracji polskiej po drugiej wojnie światowej, wywierającego wpływ na Polskę Ludową. Paryska „Kultura” była największym wydawnictwem emigracyjnym, które powstało w Rzymie w 1946 roku. Celem „Kultury” było wydawanie literatury i wspomaganie pisarzy emigracyjnych. Z tej pomocy skorzystał m.in. Czesław Miłosz czy Marek Hłasko.
Oprócz wydawnictw Paryskiej „Kultury,” pokazane są również książki innych wydawnictw emigracyjnych np. „Oficyna Poetów i Malarzy” – wydawnictwo założone w 1950 roku w Londynie , którego książki charakteryzuje piękna szata graficzna.
Wydawnictwa, które Państwo zobaczą na wystawie, przynosiły powiew wolności i dawały nadzieję na odzyskanie tej wolności. Drugi obieg umożliwiał intelektualistom wypowiadanie się na sprawy związane z funkcjonowaniem państwa, a tym samym krytykowanie tego co było złe i doprowadziło do zmiany systemu.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

Udostępnij na: