Otwarcie wystawy Stanisław Borysowski malarstwo i grafika

07 września 2017r.  w budynku ekspozycyjnym  przy ul. Warszawskiej 61, kameralnym gronie otwarto wystawę czasową „Stanisław Borysowski malarstwo i grafika”.

Wystawa powstała ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, a oprowadzała po niej komisarz Pani Anna Kroplewska – Gajewska  (historyk sztuki , muzealnik – kustosz zbioru polskiej sztuki nowoczesnej w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Autorka wielu wystaw, tekstów o sztuce i katalogów. Zajmuje się środowiskiem artystycznym Torunia w XX wieku, szczególnie lat 1920-1939. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Klubu Krytyków POKAZ w Warszawie).

Wystawę można zwiedzać do 08.10.2017r.

Stanisław Borysowski  ( 1906 – 1988 ) artysta malarz, grafik nauczyciel akademicki. Urodził się we Lwowie w rodzinie urzędniczej. Debiutował w doborowym gronie czołowych polskich malarzy w 1932 roku na wystawie Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, co było dużym wyróżnieniem i zaszczytem dla tak młodego twórcy. Twórczość Borysowskiego jest różnorodna, od realistycznych obrazów z lat 30 do nowatorskiego stylu postkubistycznego w latach 60 XX wieku. Swoją nowatorską twórczością
i niespożytą energią inspirował szczególnie młodzież akademicką, która uwielbiała swojego profesora
i mistrza. Podziwiany, uwielbiany, ceniony, żyjący sztuką do końca swoich dni, był autorytetem i jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku działających w Toruniu.

arcie