XXXIX Przegląd Zespołów Zapustnych „Mazowieckie Zapusty 2020”

XXXIX Przegląd Zespołów Zapustnych „Mazowieckie Zapusty 2020” odbył się 23.02.2020 r. we wsi Czernice Borowe, w Szkole Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych, pow. przasnyski. W wydarzeniu udział wzięły 24 zespoły. Przegląd Przebierańców Zapustnych organizowany jest w ostatnią niedzielę karnawału nieprzerwanie od 1981r. za każdym razem w innej miejscowości na terenie płn. Mazowsza, w wiosce posiadającej remizę strażacką z odpowiednio dużą sceną i zapleczem, albo szkołę z halą sportową i zapleczem. Remiza lub szkoła powinna pełnić rolę teatru, w którym widzami są mieszkańcy tej wioski i okolicznych miejscowości, zaś aktorami mieszkańcy płn. Mazowsza. Uczestnikami przeglądu są zarówno uczniowie szkół podstawowych, średnich jak i wielopokoleniowe zespoły. Organizowane Przeglądy to dowód na istnienie żywego źródła aktywności kulturowej środowisk wioskowych i wykorzystanie zachowanych elementów tradycji grup zapustowych, chodzących do dziś po wioskach w ostatnie dni karnawału.