Deklaracja dostępności

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.muzeumciechanow.pl.

Data publikacji strony internetowej: 2011-04-01.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2025-03-31.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

Niespełnione wymagania:
filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
część plików nie jest dostępnych cyfrowo,
brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów,

Wyłączenia:
mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia: 2025-03-31. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Krzysztof Kwiecień, admin@muzeumciechanow.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 236725346. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu,, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA

Budynek Ekspozycyjny – 06-400 Ciechanów, ul. Warszawska 61

Przystanek autobusowy, miejsca parkingowe oraz miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się w odległości ok. 50 m od głównego wejścia do budynku, przy Placu Kościuszki.

Do Muzeum prowadzi jedno wejście od Placu Kościuszki, z pochylnią dla osób poruszających się na wózkach. Drzwi otwierają się na zewnątrz. W wejściu w drzwiach znajduje się próg o wysokości ok. 3 cm. W wejściu budynku zlokalizowany jest plan tyflograficzny.

KASA BILETOWA znajduje się na parterze budynku. Prowadzą do niej 2 betonowe schodki. Dla zwiedzających dostępny jest poziom 0 oraz 1, do którego prowadzą zbytkowe, drewniane schody. Ekspozycja mieści się w zabytkowym budynku i jego architektura uniemożliwia montaż windy oraz użycie schodołazu gąsienicowego. W budynku nie ma toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Wystawy stałe „Utracony świat… ślady rodzin żydowskich w Ciechanowie do 1942 roku”, „Dawne rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze”, „Rzeźba ludowa ze zbiorów Heleny i Mariana Przedpełskich” przystosowane są dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.

W roku 2025 rozpocznie się generalny remont budynku. Zlikwidowane zostaną stopnie prowadzące do kasy. Na parterze budynku powstanie również toaleta dostosowana do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami.

Do muzeum można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Należy pamiętać o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.

 

Zamek Książąt Mazowieckich, 06-400 Ciechanów, ul. Zamkowa 1

Przystanek autobusowy znajduje się przy Placu Jana Pawła. Miejsca parkingowe oraz miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się w wzdłuż ulicy Zamkowej oraz wzdłuż ulicy Parkowej, odległości ok. 100 m od głównego wejścia.

Do Zamku prowadzi ścieżka utwardzona warstwą mineralną o znacznym nachyleniu. Zamek posiada 2 wejścia. Przedbramia obydwu wejść ułożone są z  bruku. Dla zwiedzających udostępnione jest wejście od rzeki Łydyni. Drzwi otwierają się na zewnątrz. Kasa biletowa znajduje się na parterze tzw. Domu Małego. Prowadzi do niej 10 betonowych schodków. Ekspozycje muzealne znajdują się na poziome 0 oraz w dwóch basztach Zamkowych. Drzwi wewnętrzne miedzy salami na parterze mają szerokie przejścia i nie posiadają progów.

TOALETA PUBLICZNA dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze Domu Małego obok kasy biletowej.

Do muzeum można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Należy pamiętać o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.

 

Muzeum Pozytywizmu – Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej

06-413 Gołotczyzna, ul. Świętochowskiego 16

Do Muzeum można dojechać samochodem oraz pociągiem. Najbliższa stacja PKP znajduje się w Gołotczyźnie, ok. 1km od Muzeum. Na teren Muzeum można wjechać samochodem. Parking z miejscami parkingowymi dla osób z niepełnosprawnością znajduje się od przy bramie głównej od ulicy Parkowej.

Do Muzeum prowadzą dwa wejścia, przez bramę główną przy ul. Parkowej, przy którym to znajduje się  powyżej opisany parking oraz przez furtkę od strony ulicy Świętochowskiego.

Do wszystkich obiektów na terenie Muzeum prowadzą alejki utwardzone nawierzchnią żwirową. Ze względu na zabytkowy charakter parku alejki są różnej szerokości. W wielu miejscach w parku przy alejkach znajdują się ławki.

Do muzeum można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Należy pamiętać o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.

Toaleta publiczna dla osób z niepełnosprawnościami otwarta jest sezonowo, w budynkach gospodarskich, dostępna z terenu gruntu.

W kompleksie dworkowo-parkowym powstała interaktywna ścieżka edukacyjna składająca się z:

  • Tablic z opisami obiektów zabytkowych, historii tego miejsca i osób z nim związanych,
  • Plan parku z opisem, także w alfabecie Braille’a
  • oraz audioprzewodników.

DWÓR Aleksandry Bąkowskiej

KASA BILETOWA Muzeum znajduje się na parterze Dworu Aleksandry Bąkowskiej. Do wejścia prowadzą 5 schodki oraz pochylnia dla wózków. Drzwi otwierają się na zewnątrz. W wejściu w drzwiach znajduje się próg o wysokości ok. 1 cm. Na parterze budynku znajdują się również pomieszczenia biurowe. Drzwi wewnętrzne miedzy salami na parterze mają szerokie przejścia i nie posiadają progów.

W budynku nie ma toalety dla osób z niepełnosprawnościami.

Dla zwiedzających udostępniony jest poziom 0 oraz poziom 1. Na poziom 1 prowadzą drewniane, zabytkowe schody. Ekspozycja mieści się w zabytkowym budynku i jego architektura uniemożliwia montaż windy oraz użycie schodołazu gąsienicowego.

 

WILLA „Krzewnia”

Do wejścia do budynku prowadzą 4 stopnie . Drzwi otwierają się na zewnątrz. W wejściu znajduje się ok. 5cm próg. Wewnątrz budynku znajdują się 3 schodki. Dla zwiedzających udostępniony jest poziom 0. W budynku brak jest toalety. Pomiędzy salami przejścia posiadają ok. 5cm progi. Ekspozycja mieści się w zabytkowym budynku i jego architektura uniemożliwia montaż windy oraz użycie schodołazu gąsienicowego.

Dworek drobnoszlachecki „Mężenino”

Do wejścia prowadzi schodek z głazu ok 25 cm. Drzwi otwierają się na zewnątrz. W wejściu oraz pomiędzy salami znajdują się progi o wysokości ok. 5cm. Dla zwiedzających udostępniony jest poziom 0.

Budynki gospodarskie

Wejścia do budynków znajdują na poziomie gruntów. Budynki posiadają dwa wejścia. Brak barier architektonicznych w postaci schodów czy progów.

 

Pobierz:

GUS-RAPORT.pdf

Udostępnij na: