Samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansował zadanie Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie pod nazwą „Renowacja obiektów muzealnych: posąg Aleksandry Bąkowskiej i Kronika Polska Marcina Bielskiego”

Celem zadania jest renowacja posągu Aleksandry Antoniny z Sędzimirów Bąkowskiej według projektu Jana Stępkowskiego.
Stowarzyszenie Bratniaków im. Aleksandry Bąkowskiej i Społeczny Komitet Budowy w 2001 roku przekazali go na własność Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
Życzeniem darczyńców było aby dzieło sztuki na trwałe pozostało w obecnym miejscu jako dowód wdzięczności dla fundatorki i założycielki Szkół Rolniczych w Gołotczyźnie za jej społecznikowską, bezgraniczną działalność dla ojczyzny, wsi i ludu wiejskiego.
Posąg został odsłonięty i poświęcony 3 czerwca 2001r. Niestety czas go nie szczędził i wymagał renowacji.
Kolejną częścią zadania jest renowacja Kroniki Polskiej Marcina Bielskiego. Jest to wielki zabytek literatury staropolskiej, jedno z najważniejszych źródeł z historii Polski, opasujące wydarzenia do 1586 roku.
Ostatnią częścią zadania jest renowacja świadectwa ukończenia szkoły podoficerskiej 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie z 1939 roku. Jest to bardzo ważny dokument w zbiorach Muzeum, ponieważ dotyczy on historii przedwojennego Ciechanowa.