„XL. Mazowieckie Zapusty 2023” za nami

Jak zawsze w ostatnią niedzielę  karnawału,  w tym roku to było 19 lutego,  odbyły się XL. Mazowieckie Zapusty 2023. Była to już czterdziesta edycja.  Od czterdziestu lat Dział Etnograficzny Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie organizuje Przeglądy Zespołów Zapustnych. Tegoroczny odbył  się w miejscowości Gołymin – Ośrodek, współorganizatorami byli  Wójt Gminy Gołymin  i Gminna Biblioteka Publiczna.

W Przeglądzie uczestniczyło dwadzieścia grup zapustnych z terenu północnego Mazowsza. Zgodnie ze zwyczajem wszyscy przebierańcy przeszli w kolorowym, rozśpiewanym i roztańczonym korowodzie ulicami Gołymina. Następnie po dojściu do rynku wszyscy udali się do domów gospodarzy, gdzie byli przyjmowani  niezwykle gościnnie.  Z inicjatywy Pana Wójta większość zespołów udała się do remiz strażackich i świetlic  znajdujących się na terenie gminy, w ten sposób cała społeczność  mogła uczestniczyć  w tym kulturalnym wydarzeniu. Mieszkańcy poszczególnych sołectw pełnili rolę gospodarzy przyjmujących przebierańców.  O godzinie 14.00 rozpoczął  się właściwy Przegląd na scenie w sali gimnastycznej miejscowej Szkoły Podstawowej im. P. J. Gołaszewskiego.  Jak zawsze atmosfera była iście karnawałowa. Korowód  idący ulicami Gołymina wzbudzał duże zainteresowanie mieszkańców i przybyłych gości ustawionych wzdłuż ulic.  W korowodzie „bakusów” szły  między innymi: bociany, niedźwiedzie, kozy, diabły i anioły, śmierć, cyganki, Żydzi, „lekarze”, czarownice i mnóstwo innych postaci. Wesołego nastroju dodawała muzyka,  ponieważ prawie wszystkim zespołom towarzyszyli grajkowie.

Tak właśnie wyglądały nasze muzealne  ostatnie niedziele karnawałowe w ciągu ostatnich czterdziestu lat. Z Przebierańcami spotykaliśmy  się każdego roku w innej miejscowości. W ciągu tych czterdziestu lat przez Przeglądy przewinęło się 75 grup „bakusów”  z 75 miejscowości z terenu północnego Mazowsza. Jedne grupy przestawały przyjeżdżać  na Przeglądy, ale pojawiały się nowe i to było i jest  wspaniałe. Dalej możemy podtrzymywać tą starą tradycję, chociażby w takiej formie.

Mazowieckie Zapusty 2023 odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Anna Żukowska

Dział Etnograficzny