spotkanie z Panem Maciejem Andrzejem Ropelewskim z Gdyni – 11.10. 2013 r.

Od kilku już lat Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie realizuje cykl spotkań pn. „Rodem z Ziemi Ciechanowskiej…”. Jego celem jest przybliżanie ciekawych postaci, związanych korzeniami z historyczną Ziemią Ciechanowską, ich dorobku, osiągnięć i różnych pasji. Poprzez te prezentacje, nie tylko umożliwiamy powrót do korzeni naszym Ziomkom, ale też dzięki nim, sami poznajemy wiele ciekawych wątków, także związanych z historią naszego regionu.

W dniu 11 października 2013 r. gościem kolejnego spotkania w ciechanowskim muzeum był mieszkaniec Gdyni – Pan Maciej Andrzej Ropelewski – spadkobierca tradycji rodziny Ropelewskich z Ropel k. Ciechanowa, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego – historyk, muzealnik, członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Zaprezentowano historię rodu, jego genealogię i udział Ropelewskich w działaniach wojennych i życiu gospodarczym. Uczestnicy mieli także możliwość obejrzenia rodzinnej kolekcji stanowiącej depozyt Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

W trakcie spotkania doszło także do oficjalnego przekazania zakupionej przez Zarząd Banku Spółdzielczego w Płońsku – części kolekcji Ropelewskich m. in. pieczęci herbowej oraz broszy powstańczej z 1863r. Przekazania darowizny w imieniu BS w Płońsku dokonał Wiceprezes Zarządu Dariusz Konofalski. Dzięki wyasygnowanym przez Bank środkom finansowym kolekcja Muzeum powiększyła się o kolejne cenne zabytki.

[nggallery id=79]

Maciej Andrzej Ropelewski – urodzony i zamieszkały w Gdyni. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego – specjalność muzealnictwo. W kręgu Jego zainteresowań występuje historia regionalna, genealogia a w szczególności historia wojskowości.  Jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.
Zawodowo realizuje się w obszarze turystyki  zajmując się obsługą morskich statków pasażerskich  odwiedzających Trójmiasto, jak też śródlądowych jednostek zagranicznych pływających w rejonie dolnej Wisły i Zalewu Wiślanego. Spadkobierca rodziny Ropelewskich z Ropel, syn ś.p. Andrzeja – dyrektora Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni w latach 1984-1987. Żona Bożena Biernat-Ropelewska jest menedżerem. Syn Bartosz – lekarz weterynarii, zamieszkuje w Anglii.