Zapraszamy na zwiedzanie wystawy czasowej pt.:„Dzień zmienia się o północy”.

Zapraszamy na zwiedzanie wystawy  czasowej pt.:„Dzień zmienia się o północy”, która prezentowana jest w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej do 31 stycznia 2023r.

„DZIEŃ ZMIENIA SIĘ O PÓŁNOCY”

„Gdy wszystko ogarnęło spokojne milczenie,

a noc dobiegała połowy swej drogi,

wszechmocne Twe Słowo z nieba zstąpiło.”

(Księga Mądrości 18, 14-15)

Ten szczególny moment zawieszenia – pomiędzy nocą a świtaniem, jest głównym tematem wystawy „Dzień zmienia się o północy”. Bogna Podbielska, przywołując osobiste doświadczenia, mierzy się z tym, co pogrążone w ciemności – mając jednocześnie perspektywę nadchodzącego poranka. Ekspozycję otwiera olejny portret „Bogna, 5 lat.” namalowany przez matkę autorki, Jadwigę Podbielską, która zmarła 10 sierpnia 2022 roku w wyniku zachorowania na koronawirusa. Ten intymny gest, jest wyrazem wdzięczności, ale także wstępem do całej wystawy, w której autorka zmaga się z tym, co trudne i nieznane. Nadchodzący świt, przynosząc światło, odsłania jednocześnie to, co zabrała noc. Na wystawie nie brakuje bowiem wątków dotyczących osobistych zranień jak również tych odnoszących się do pandemii czy wojny w Ukrainie. Artystka, nierzadko zanurzając się w ikonografii chrześcijańskiej, uświęca namalowaną rzeczywistość. Czerpie garściami z renesansowych przedstawień religijnych, sięgając również do sztuki asyryjskiej czy surrealizmu. Oprócz obrazów olejnych, na wystawie prezentowane są ilustracje, przygotowywane do miesięcznika „Teatr”. Ekspozycja jest podsumowaniem ostatnich 20 lat twórczości artystki.

BP ukończyła studia na wydziale malarstwa ASP w 2001 r. w oraz na wydziale reżyserii dramatu na PWST na uczelniach w Krakowie w 2005 r..Na stałe współpracuje z pismem „Teatr” w roli rysownika. Oprócz obrazów olejnych, na wystawie prezentowane są ilustracje, przygotowywane do miesięcznika „Teatr”. Ekspozycja jest podsumowaniem ostatnich 20 lat twórczości artystki.

kurator wystawy: Wojciech Skibicki