Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej pt: Niepodległość w malarstwie i grafice

Zapraszamy Państwa do zwiedzania wystawy czasowej pt:„Niepodległość w malarstwie i grafice”.

Wystawę można zobaczyć w Budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie od 15.11.2020 do 30.06.2020 r.

kurator wystawy: Dariusz Krawczyk, Elżbieta Długołęcka

Wystawa eksponuje ponad 20 obrazów i około 30 grafik. Ich tematem przewodnim są okoliczności i wydarzenia składające się na proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Prezentowane dzieła ukazują polskie drogi do wolności od upadku I Rzeczypospolitej do roku 1920 m.in. w dziełach znanych artystów takich jak: January Suchodolski, Wojciech Kossak, Jerzy Kossak, Leonard Winterowski czy też Jan Styka. Wystawa jest uzupełniona o cytaty pochodzące z dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Edwarda Słońskiego oraz Antoniego Słonimskiego.

Obrazy i grafiki pochodzą ze zbiorów: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie , Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz zbiorów prywatnych.

foto: Nina Matczak