Zamek krzyżacki w Szczytnie – działalność Muzeum Mazurskiego -prelekcja

Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza 8 października (sobota) 2022 r. godz. 15:00  do Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie na prelekcje Pana Klaudiusza Woźniaka – kierownika Muzeum Mazurskiego w Szczytnie pt.: „Zamek krzyżacki w Szczytnie – działalność Muzeum Mazurskiego”. Prelekcji będzie towarzyszyła rekonstrukcja pojedynku Zbyszka z Bogdańca z Rotgierem z powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza, w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej.

Klaudiusz Woźniak – od urodzenia mieszkaniec Szczytna, absolwent wychowania muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie oraz podyplomowych studiów z zakresu muzealnictwa w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Cały przebieg pracy zawodowej związany jest z pracą w instytucjach artystycznych i kulturalnych. Pierwsze lata pracy odbył w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Szczytnie, po których przez 13 lat pełnił funkcję dyrektora w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. Kolejne lata pracy związane są z samorządem wojewódzkim, z Departamentem Kultury i Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie oraz z wojewódzką instytucją kultury – Muzeum Budownictwa Ludowego Parkiem Etnograficznym w Olsztynku gdzie przez 4 lata pełnił funkcję zastępcy dyrektora. Obecnie jest kierownikiem kustoszem  Muzeum Mazurskiego w Szczytnie oddziału Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W zakresie działalności wystawienniczej w szczycieńskim muzeum był kuratorem 25 wystaw czasowych oraz wystawy stałej „Historia Szczytna i okolic. Od pradziejów do współczesności”. Jest autorem licznych artykułów prasowych n/t działalności muzeum oraz jego zbiorów na łamach „Naszego Mazura”,  „Tygodnika Szczytno”, „Gazety Olsztyńskiej” a w ostatnim czasie „Rocznika Mazurskiego”- pisma historycznego wydawanego przez Starostwo Powiatowe w Szczytnie. Organizuje konferencje oraz spotkania naukowe dotyczące historii i kultury ludności mazurskiej we współpracy z Mazurskim Stowarzyszeniem Regionalnym, Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie (dzisiaj Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego) oraz Redakcją Rocznika Mazurskiego. Zainteresowania i pasje Klaudiusza Woźniaka związane są ściśle z pracą zawodową w szczególności z historią Mazur, jej mieszkańców oraz mazurską przyrodą.