XXXIX Przegląd Zespołów Zapustnych za nami

Największa zimowa impreza plenerowa na Mazowszu, czyli „Mazowieckie Zapusty 2020” już za nami. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie 23.02.2020r. zorganizowało ją po raz XXXIX , tym razem  w miejscowości Czernice Borowe.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Jak tradycja nakazuje wspólne świętowanie rozpoczęło się od barwnego Korowodu.  Po krótkich wizytach zapustników  w domach miejscowej ludności zespoły udały się do szkoły, gdzie zostały oficjalnie powitane przez organizatorów imprezy.  Na przeglądzie wystąpiły 24 zespoły różnych pokoleń, które  zaprezentowały  dziesięciominutowe programy artystyczne.W programach  nie zabrakło  tradycyjnych zapustnych postaci, można było zobaczyć m. in.: Śmierć, Diabła, Bociana, Postną Środę, Konia czy Koze, które odgrywały kabaretowe scenki by zgodnie z tradycją pożegnać karnawał.

Podobnie jak w latach ubiegłych atmosfera imprezy była wspaniała, a jej główny cel czyli animacja i integracja mieszkańców naszego regionu w pełni został osiągnięty. Jury  wysoko oceniło tegoroczne programy przygotowane przez grupy zapustników, podkreślając, że z roku na rok rośnie ich poziom. Nagrodę imienia dr Ireny Kotowicz-Borowy przyznano  zespołowi Ale Babki, z Bogatego,  gm. Przasnysz, który wystąpił na Przeglądzie po raz pierwszy.

Wszystkim występującym zespołom serdecznie gratulujemy kreatywnych  występów i wigoru, a także dziękujemy za kultywowanie mazowieckich tradycji ludowych.

Dziękujemy zespołom:

Szelków, gm. Szelków,

Węgra  – Koło Gospodyń Wiejskich, gm. Czernice Borowe,

Karniewo, gm. Karniewo.

Mazowieckie Zapusty 2020 odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

foto:Nina Matczak