XII Spotkanie z historią

W sobotę 3 września br. na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich Ciechanowie po raz XII odbyły się „Spotkania z historią” organizowane cyklicznie  przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Organizatorzy imprezy „przenieśli” przybyłych gości w czasy księcia Janusza I i jego małżonki księżnej Anny Danuty. W związku z ustanowieniem  przez  Senat RP-  rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, impreza bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń zapisanych w książce „Krzyżacy”, oddając  tym samym hołd   Wielkiemu Polakowi . W trakcie spotkań z historią przybliżono wybrane scenki z powieści głównie te, których akcję Sienkiewicz umieścił w Ciechanowie. Odgrywane przez grupy rekonstrukcyjne, pokazy rycerskie, muzyka oraz sposób życia ówczesnego społeczeństwa, przybliżyły wydarzenia właśnie z tamtego okresu i umożliwiły przybyłym poczuć klimat tamtych czasów.

Przed zamkiem powstało miasteczko białych namiotów, prezentujące życie  ludzi  okresu  średniowiecza. Na dziedziniec zaś prowadził szlak kupiecki oraz stanowiska rzemieślnicze m.in. z ceramiką, papierem czerpanym, mennicą, wikliną a także ziołami których zapach unosił się nad dziedzińcem zamkowym. Miłośnicy średniowiecza mieli możliwość zapoznać się i przymierzyć, m.in. stroje z epoki, kopie zbroi rycerskiej, dźwignąć solidny miecz,  napiąć i strzelić z łuku własnoręcznie utrzeć i skomponować skład ulubionej przyprawy lub podziwiać ręcznie robioną biżuterię.

W programie tegorocznej imprezy, jak na średniowiecze przystało nie zabrakło też uciech dla duszy i ciała: spektakli historycznych, koncertu muzyki dawnej, warsztatów edukacyjnych i tanecznych, kramów rzemieślniczych, pokazów sokolniczych, pokazów walk rycerskich, gier, zabaw, a także konkursów z nagrodami. Bardzo dobrze przyjętym punktem programu okazał się widowiskowy rycerski turniej konny, który tego dnia zgromadził największą liczbę widzów.

W trakcie imprezy dużym powodzeniem cieszył się sam zamek, który odwiedziło setki turystów.

Podczas pikniku historycznego książę Janusz wraz z małżonką wręczyli także nagrody uczestnikom konkursu plastycznego organizowanego przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej  pt: „Moja przygoda w Muzeum..”

Ostatnim  punktem wydarzenia kończącym imprezę była projekcja filmu „Krzyżacy” w reż. Aleksandra Forda.

Podsumowując: Impreza udana, dopisała piękna pogoda i mnóstwo ludzi którzy mieli możliwość  do późnych godzin wieczornych „przenieść się” do innej epoki.

 

Udostępnij na: