Wystawa „Straż Graniczna na Mazowszu – historia i współczesność” zawędrowała do Lidzbarka

W dniu 9 września br. w siedzibie MGOK w Lidzbarku odbył się wernisaż wystawy opracowanej przez dr Antoniego Krzysztofa Sobczaka – Z-cę Dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Wystawę zainaugurowano w Ciechanowie w końcu września 2015 r. Rozpoczęła swoją wędrówkę szlakiem dawnej granicy polsko-niemieckiej na odcinku z Prusami Wsch. W tym czasie była eksponowana w Przasnyszu i Mławie. Podczas prezentacji wystawy udało się ustalić personalia kilku strażników. Ujawniono też szereg przechowywanych przez mieszkańców pamiątek – głównie zdjęć. Dość szczególny ich zbiór przechował w zbiorach rodzinnych Pan Jan Kaczmarek – mieszkaniec Lidzbarka i jednocześnie syn straszego strażnika Szczepana Kaczmarka, który był kierownikiem placówki II linii (wywiadowczej) w Brodnicy a następnie w Krotoszynach.

port

Kadra i absolwenci Szkoły Straży Celnej w Wieleniu n/Notecią – zb. J. Kaczmarka z Lidzbarka