Wystawa czasowa „Plakat PRL z lat 1970 – 1980

Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza  na wystawę czasową pt:  „Plakat PRL z lat 1970–1980” do budynku ekspozycyjnego Muzeum przy ul. Warszawskiej 61.Prezentowane na wystawie plakaty ocalały dzięki kolekcjonerom, którzy przekazali je do naszego Muzeum w końcu lat 80-tych.

Plakat był  doskonałym  medium w czasach PRL-u towarzyszył  we wszystkich ważniejszych wydarzeniach kulturalnych, społecznych i politycznych kraju. Oklejano nim płoty odgradzające place budowy, mury starych domów, słupy ogłoszeniowe, itp. Był kolorowy, prosty w swojej formie, różnorodny w treści i przyciągający wzrok odbiorcy. Niejednokrotnie plakat był prawdziwym dziełem sztuki, było w nim dużo podtekstów  i celnego przekazu. Rok 1989 wraz ze zmianą ustroju społeczno-politycznego w kraju przyniósł zmianę również w znaczeniu i funkcjonowaniu plakatu. Plakat tamtych lat stał się zabytkiem. Na naszej wystawie można zobaczyć m.in. plakaty reklamujące dziedziny sztuki: filmowej, muzycznej, teatralnej , wystawienniczej i cyrkowej itp.

8 marca o godzinie 13:00 zapraszamy na wernisaż wystawy

„W saloniku” z PRL – u

Do muzeum zapraszamy,
ekspozycję nową mamy.
W sali wśród plakatów wielu,
powstał pokój z PRL-u.

Naszych Gości zaskoczymy,
w tym pokoju ugościmy.
Herbatą lub kawą ich przywitamy,
w szklance w koszyczku pięknie podamy.

I choć kryształy wyszły już z mody,
w naszym pokoju są dla ozdoby.
Nie ma smartfonów, czy plazmy na ścianie,
są jednak książki, radio i zabawki na dywanie.

Można obejrzeć też telewizję,
Autorka wystawy ma taką wizję.
W pokoju tymże jest klimatycznie,
każdy poczuje PRL autentycznie.