W Dworku Aleksandry Bąkowskiej w Gołotczyźnie 27 października br. o godzinie 17:00 odbył się wernisaż wystawy pt: „Wieś z przeszłości”. Piątkowy wieczór zgromadził w muzeum wielu gości, których przywitali Jarosław Wałaszyk – kierownik Oddziału Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie i kurator wystawy Łukasz Szpejewski.
Wizyta w Muzeum Pozytywizmu była dla zebranych pewnego rodzaju podróżą do przeszłości, w sali muzealnej mogli podziwiać pejzaże wsi, pełne kolorów, przyrody i wspomnień.
Otwarcie wystawy uświetnił występ ciechanowskiej poetki Pani Barbary Sitek – Wyrembek, która zaprezentowała swoją twórczość związaną z tematyką wsi.
Wystawę można zwiedzać do końca lutego 2018r.
Wystawa „Wieś z przeszłości” jest swoistą podróżą do minionych czasów, do sielskiego krajobrazu wsi mazowieckiej z przełomu XIX i XX wieku. Prezentowane w Dworku Aleksandry Bąkowskiej w Gołotczyźnie malarstwo polskich artystów jest ucztą nie tylko dla oczu, ale przede wszystkim przystankiem duchowym w dzisiejszym zabieganym świecie, świecie w którym warto się na chwilę zatrzymać, zawiesić, zatęsknić…
Mazowiecka wieś od lat jest inspiracją dla artystów malarzy, którzy poprzez swoje prace przybliżają życie codzienne jej mieszkańców, obyczaje i architekturę. Milczący świadkowie tamtych czasów, po części przetrwali a Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie chroniąc od zapomnienia znikający krajobraz gromadzi obrazy związane z tą tematyką.