W czwartkowy wieczór (25 listopada br.) w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbył się uroczysty wernisaż wystawy “Między życiem a śmiercią”, stanowiącej pokaz dwóch dzieł z kolekcji prywatnej, reprezentujących dwie odrębne tradycje malarskie, tj. flamandzką i hiszpańską, a także obiekty im towarzyszące, nawiązujące tematycznie do prezentowanych obrazów.
Pierwszy z obrazów to dzieło o tematyce mitologicznej „Porwanie Prozerpiny” z około 1600 roku, autorstwa Jana Brueghla starszego (1568–1625), przy współpracy Hendrika van Balena (1575–1632) i jego warsztatu. Jak powiedział kurator wystawy M. Rafał Makarewicz: obraz reprezentuje erudycyjną i rebusową zarazem tradycję gabinetowego malarstwa flamandzkiego, ze swoją wieloznacznością symboliki i alchemiczno–neoplatońskim przesłaniem, a także bardzo ciekawą ikonografię wnętrza otchłani inspirowanego architekturą Koloseum.
Drugie dzieło z wystawy to obraz rodzajowy „Chłopcy z melonem i winogronami” autorstwa czołowego malarza hiszpańskiego doby baroku Bartlomé Estébana Murilla (1617– 1682) i jego warsztatu. Słynął on – jak zauważył kurator wystawy – zwłaszcza z przedstawień religijnych, pełnych słodyczy i wdzięku Madonn ze świętymi i aniołkami, oraz wizerunków Immaculaty, których ikonografię utrwalił w całej niemal Europie. Dodał, że: obraz z chłopcami zainaugurował w okresie: 19.04.– 1.07.2018 r. obchody Roku B. E. Murilla w Polsce w ramach „Galerii jednego obrazu”, w Gmachu Głównym Muzeum Historii Katowic.
Jak stwierdził konsultant naukowy wystawy – prof. Juliusz Chrościcki, jeden z najwybitniejszych polskich historyków sztuki, znawca i badacz epoki baroku – obrazy są bardzo dobrze namalowane. Wyjątkowe jest to, że możemy zobaczyć bardzo cenne obrazy z kolekcji prywatnej, które były kiedyś zamknięte, niepokazywane. Obecna wystawa to wejście nowej serii do tutejszego muzeum, z czego się bardzo cieszę. Podczas wernisażu profesor wprowadził także gości w tematykę malarstwa XVII-wiecznego wygłaszając wykład o współpracy Petera Rubensa z Janem Breuglem Aksamitnym zwracając szczególną uwagę na umiejętność zestawienia ich specjalizacji w malarstwie.
Wystawa obrazów Jana Brueghla starszego i Hendrika van Balena oraz Bartolomé Estébana Murillo, zainaugurowała zaplanowany przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej cykl wystaw pod wspólnym tytułem „Mistrzowie sztuki europejskiej”, który będzie prezentacją twórczości najwybitniejszych malarzy i rzeźbiarzy europejskich, o czym poinformował zebranych p.o. Dyrektora Muzeum i zarazem koordynator wystawy – Robert Kołakowski.
Realizując jedną z najważniejszych funkcji muzeów, jaką jest tworzenie możliwości obcowania z dziełem sztuki jako wartością poznawczą i estetyczną, chcemy prezentować dzieła twórców, mających wielki wkład w rozwój sztuki naszego kontynentu, w tym sztuki polskiej. Pragniemy by mieszkańcy Północnego Mazowsza, jak i osoby odwiedzające nasz region, mogły poznawać i podziwiać kulturowy dorobek Europy, obcować z dziełami sztuki, które często znamy jedynie z reprodukcji i jakie na co dzień możemy oglądać jedynie w największych i najbardziej znanych muzeach polskich i zagranicznych – powiedział.
Podczas wernisażu, w klimaty muzyki barokowej, przeniosła zebranych dr Maria Erdman – organistka i teoretyk muzyki, która zagrała na klawikordzie utwory XVI- i XVII-wiecznych kompozytorów.
Ze względu na środki bezpieczeństwa związane z pandemią COVID – 19, w wernisażu mogła wziąć udział jedynie ograniczona liczba osób, wynikająca z obowiązujących przepisów sanitarnych, stąd Muzeum planuje pod koniec lutego finisaż wystawy.
Wystawę czasową „Między życiem a śmiercią” można oglądać w budynku ekspozycyjnym ciechanowskiego Muzeum, przy ulicy Warszawskiej 61, od wtorku do niedzieli w godzinach od 8 do 16. Będzie ona czynna do końca lutego 2022 roku.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem w ciechanowskim muzeum objął Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik.
Patronat Medialny nad wystawą objęli: Czas Ciechanowa, Tygodnik Ciechanowski, Portal CiechanówInaczej, Radio KRDP i Puls Ciechanowa ___________________________
Wystawie towarzyszy katalog prezentujący opis i fotografię eksponowanych dzieł sztuki oraz obiektów im towarzyszących.
Teksty publikowane w katalogu koncentrują się na porównaniach dwóch odrębnych tradycji malarskich – flamandzkiej i hiszpańskiej, które pozwalają nie tylko poznać bliżej dzieła jednych z najwybitniejszych malarzy XVII wieku, ale także zagłębić się w ich symbolikę.
Z myślą o najmłodszych odbiorcach sztuki została także przygotowana lekcja muzealna towarzysząca wystawie pt: „Dwa obrazy-dwa światy; Między życiem a śmiercią”, dedykowana uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
NM
Foto: Zdzisław Smardzewski, Kazimierz Kosmala
2