Wystawa „Maria Konopnicka na Ziemi Ciechanowskiej”-przedłużona

W związku z dużym zainteresowaniem wystawą czasową i dedykowaną jej lekcją muzealną, ekspozycja pt. : „𝙈𝙖𝙧𝙞𝙖 𝙆𝙤𝙣𝙤𝙥𝙣𝙞𝙘𝙠𝙖 𝙣𝙖 𝙕𝙞𝙚𝙢𝙞 𝘾𝙞𝙚𝙘𝙝𝙖𝙣𝙤𝙬𝙨𝙠𝙞𝙚𝙟” została przedłużona do 13 listopada 2022r.

________________________

W piątkowy wieczór, 10 czerwca 2022 roku w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61, otworzyliśmy wystawę pt.:  „Maria Konopnicka na Ziemi Ciechanowskiej”.

Wydarzenie odbyło się w ramach XXXIII Wiosny Literatury, z okazji Roku Poetki.

Licznie przybyłych gości powitał p. Robert Kołakowski– dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Przedstawił wyjątkowego gościa, obecną na wernisażu praprawnuczkę Marii Konopnickiej p. Marię Rajpold z Łodzi, a także podziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie wystawy. Wyjaśnił  merytoryczne założenia ekspozycji, następnie zaprosił zebranych do jej zwiedzania. Sylwetkę bohaterki wernisażu przybliżyła p. dr Teresa Kaczorowska, opowiadając o  życiu poetki  i jej związkach z Ziemią Ciechanowską.

Ekspozycja ukazuję Marię z Wasiłowskich Konopnicką  głównie poprzez aspekty jej związków z Ziemią Ciechanowską. Na wystawie można zobaczyć m.in.: oryginalne rękopisy listów poetki do Aleksandra Świętochowskiego i do Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej w Ciechanowie. Zbiór wydawnictw napisanych przez poetkę, meble, rekwizyty i strój z epoki. Ekspozycję uzupełniają reprodukcje zdjęć, portrety poetki, wizerunki osób z nią współpracujących, grafiki stworzone do jej utworów, pamiątki po Gimnazjum nr 3 im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie oraz  plansze prezentujące zdjęcia i opisy  miejsc z nią związanych.

Na wystawę udostępnili swoje zbiory:
Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Ciechanowie,  p. Teresa Kaczorowska, p. Aneta Filipowicz,  p.  Marek Zalewski, Państwo Walczakowie z Ciechanowa oraz działy MSM w Ciechanowie.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałą współpracę.

Kurator wystawy: Teresa Kaczorowska
Koordynator wystawy: Nina Matczak
Realizatorzy: Agnieszka Magalska – Banach, Andrzej Pacek, Jacek Ryziński
Wystawa czynna od 10.06.2022 r. do 15.10.2022r.
Zapraszamy.
fot. Zdzisław Smardzewski