Warsztaty zimowe w Muzeum 2023 – ruszyły zapisy (Ciechanów i Gołotczyzna)

W czasie dwutygodniowych ferii zimowych Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przygotowało specjalną ofertę warsztatów dla dzieci i młodzieży. Na uczestników czekają historyczne ciekawostki, warsztaty, lekcje muzealne  oraz bezpłatne zwiedzanie wystaw. Zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat .

Zajęcia od poniedziałku do czwartku odbywać się będą w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61 w Ciechanowie, natomiast  w piątki w Zamku Książąt Mazowieckich przy ul. Zamkowej 1.

Obowiązują zapisy w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61.

Wszelkie informacje pod numerem 23 672 55 87

Można już rezerwować miejsca.

Program zajęć:

I turnus:  13-17.02.2023 r. (poniedziałek-piątek) w godz. 09:00-11:00

II turnus: 20-24.02.2023 r. (poniedziałek-piątek) w godz. 10:30-13:00

 

Poniedziałek – zajęcia w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61.

  • Lekcja ,,Z kuferka prababci i pradziadka”.

Podczas zajęć przybliżymy najmłodszym życie naszych przodków. Pokażemy przedmioty, którymi  dawniej posługiwali się na co dzień, w różnych aspektach i momentach życia.

  • Zwiedzanie wystaw znajdujących się w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej. Uczestnicy poznają stałe wystawy:

Utracony świat. Ślady rodzin żydowskich do 1942 roku.

             – Dawne rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze.

             – Rzeźba ludowa ze zbiorów Heleny i Mariana Przedpełskich.

Wtorek – zajęcia w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61.

  • Szlachecki wtorek – lekcje o szlachcie i dworkach.

Przedstawimy lekcje muzealne: „Historia szlachty polskiej” oraz „Dwory i pałace Północnego Mazowsza”. W trakcie lekcji prowadzący przybliży uczestnikom tematykę kultury szlacheckiej. Uczestnicy poznają definicję pojęć takich jak: szlachta, przywilej, sejmik. W czasie zajęć prowadzący wyjaśni uczestnikom przyczyny nadawania przez władców przywilejów stanowi szlacheckiemu. W drugiej części zajęć dzieci poznają historię dworków znajdujących się  w naszym regionie oraz  zapoznają się z lokalną historią, zobaczą jak wyglądały dworki kiedyś i jak zmieniły się na przestrzeni lat.

  • W końcowej części zajęć każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w wykonaniu makiety dworku.

Środa- zajęcia w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61.

  • Ciechanów na starych mapach i fotografiach.

Lekcja „Album o starym Ciechanowie” – prowadzący przybliży przemiany naszego miasta na przestrzeni ostatnich stu lat.

  • W drugiej części zajęć uczestnicy wezmą udział w grze „Regionalny Omnibus”.

Czwartek- zajęcia w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61.

  • Historia w ziemi zapisana – zajęcia archeologiczne.

Prezentacja multimedialna.

  • Zajęcia manualne z tworzenia ozdób.

W czasie lekcji prowadzący przybliży uczestnikom czym jest archeologia i zaprezentuje najciekawsze znaleziska. Omówi min. krótką historię archeologii, archeologię podwodną i naziemną oraz wybrane skarby z Polski i świata. Podczas zajęć praktycznych uczestniczy wykonają gliniane ozdoby.

Piątek – zajęcia w Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.

  • Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.

Uczestnicy wraz z przewodnikiem obejrzą wystawę archeologiczną pt. ,,Fakty i mity ciechanowskiego zamku” oraz zwiedzą wystawę stałą „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”. Jedną z atrakcji będzie zwiedzanie dwóch baszt zamkowych: baszty zachodniej, niegdyś pełniącej funkcję zbrojowni i baszty wschodniej – więziennej.  W trakcie zwiedzania Zamku Książąt Mazowieckich dzieci poznają między innymi historię związaną z powstaniem Zamku Książąt Mazowieckich. Losy zamku związane są z losami książąt, którzy wznieśli najpierw obronny gród, potem zaś obronny zamek. Uczestnicy zajęć zobaczą taki Ciechanów jaki był w czasach rządów poszczególnych władców Mazowsza. Sprowadzenie Krzyżaków, najazdy, podziały, bratobójcze walki, zmiany sojuszy, zdrady, pojedynki, zabójstwa, niesprawiedliwe osądy, zazdrość, intrygi, trucizny…

Na wystawie poznają  różnych władców, dzięki którym księstwo się rozwijało, ale też takich, którzy nie stronili od rozrywek i używek. Dzieci przeniosą się w świat legend, poznają historię dwunogiego smoka mazowieckiego – wywerny, uwiecznionego w herbie książąt mazowieckich, oraz czarnego psa, który strzeże skarbu książąt w Ciechanowie.

  • Po spacerze na zamkowych murach poprowadzimy jeden z warsztatów dostępnych w naszej ofercie (mennica, dawne zawody, życie średniowiecznego zamku).

Warsztaty  w Gołotczyźnie

Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie  zapisy pod nr. tel. (23) 671-30-78

Udostępnij na: