Warsztaty letnie w Muzeum za nami

Zakończyły się „Letnie Warsztaty” w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

W drugiej turze warsztatów (5-9 sierpnia) uczestniczyło 23 dzieci w wieku od 7 do 12 lat.  Podobnie jak w lipcowej edycji, przygotowaliśmy dla nich mnóstwo atrakcji, w tym lekcje edukacyjne związane z pracą Muzeum, spotkania z ciekawymi gośćmi oraz gry, zabawy i  piknik plenerowy.

Pierwszego dnia ( 5 sierpnia br.), uczestnicy poznawali pracę archeologa, a to dzięki spotkaniu z panem Markiem Piotrowskim  – kierownikiem Działu Archeologii Muzeum. Następnie wzięli udział w lekcji muzealnej pt: „Z kuferka dziadunia i babuni”, gdzie mogli poznać i dotknąć starych przedmiotów, które używane były na Mazowszu nawet sto lat temu.  Gośćmi specjalnymi  w tym dniu byli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie – asp. Marcin Jakubowski i  mł. ogn.  Piotr Szczypek, którzy rozmawiali z dziećmi o pracy strażaka, o zasadach wzywania pomocy w razie pożaru oraz uczyli ich zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasi goście przybyli do dzieci z umundurowaniem strażaków i fantomem do ćwiczeń ratowniczych

W drugim dniu (6 sierpnia), dla dzieci przygotowaliśmy Warsztaty Malarskie, które poprowadziła Elżbieta Długołęcka pracownik Działu Sztuki Muzeum. Po raz drugi powstały bardzo intersujące prace, inspirowane wystawą malarstwa P. Marka Zalewskiego „Owoce nocy i dni”, która czynna jest w placówce.

Z dziećmi spotkał się także Pan Jacek Kierzkowski ratownik z Ciechanowskiego WOPR, który krótko przedstawił historię ratownictwa, ale przede wszystkim rozmawiał z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach nad wodą.

Trzeci dzień warsztatów (7 sierpnia), uczestnicy spędzili w Zamku Książąt Mazowieckich, gdzie poznawali jego legendy i tajemnice, weszli na zamkowe baszty oraz wzięli udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu.

Czwartego dnia (8 sierpnia), dzieci wybrały się do kina na hit tego lata, film „Król Lew” (dzięki uprzejmości Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki i Kina Łydynia w Ciechanowie, które zorganizowało dla nas specjalny seans filmowy), a później wykonywały rysunki inspirowane filmem. Po powrocie do placówki uczestnicy Warsztatów spotkali się z asp. szt. Andrzejem Mikołajczakiem funkcjonariuszem z Komendy Powiatowej Policji, który opowiedział, jak bezpiecznie zachować się podczas letniego wypoczynku w domu, na drodze i nad wodą. Poprawne wypowiedzi nagrodzone zostały odblaskami i innymi nagrodami.

W ostatnim dniu (9 sierpnia), wszyscy uczestnicy Warsztatów pojechali do Oddziału MSzM w Gołotczyźnie, gdzie odbyło się grillowanie, gry i zabawy oraz zwiedzanie Dworku Szlacheckiego.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej składa serdeczne podziękowania instytucjom i służbom, które zapewniły spotkania edukacyjne z dziećmi: Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie, Komendzie Powiatowej Policji w Ciechanowie, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego,Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w Ciechanowie. Składamy też serdeczne podziękowanie Panu Prezydentowi Krzysztofowi Kosińskiemu za nieodpłatne użyczenie autobusu ZKM.