„W saloniku PRL” – wystawa czasowa

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w terminie od 8 marca 2016 do końca maja 2016 r.
Tłem do wystawy są bardzo wymowne plakaty z lat 70 i 80.Treści zawarte w tychże dziełach sztuki autorstwa znanych polskich plakacistów J.Erola, W.Świerzego, M.Wasilewskiego, J.Młodożeńca ,M.Nowińskiego i innych, są przepełnione symbolem, metaforą, skrótem myślowym. Plakat PRL-u był doskonałym medium towarzyszącym we wszystkich krajowych wydarzeniach, dlatego też zatrzymuje on zwiedzającego na dłuższą chwilę by mógł prawidłowo odczytać jego przesłanie.

Klimatu i ciepła tych kontrowersyjnych lat dostarcza wnętrze „ciasnego ale własnego mieszkania” z meblościanką na wysoki połysk, ciastko z maszynki, herbata lub kawa podana w szklance w koszyczku, słone paluszki i wiele innych PRL-wskich akcentów. Znajduje się również sprzęt RTV, który jeszcze 40 lat temu uchodził za szczyt techniki i „lansu” obecnie zapomniany przeżywa swą druga młodość w murach muzeum. Są to między innymi: adapter BAMBINO, magnetofon taśmowy ZK120, telewizor Ametyst 105, radio SONATA, DIORA czy słynna JOWITA.

Mottem wystawy jest aby „młode pokolenie zapoznało się i oswoiło z przeszłością rodziców, a starsze przypomniało sobie jasne i ciemne strony PRL”

Udostępnij na: