W „Saloniku” PRL – otwarcie wystawy

08.03.2016r. o godzinie 13:00 w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbyło się otwarcie wystawy pt: „W saloniku PRL””. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przybyli goście mieli możliwość nie tylko oglądać przedmioty związane z PRL-em, ale niektórzy także odbyć sentymentalną podróż do minionej epoki.

Po oficjalnym otwarciu wystawy przez panią Dyrektor Muzeum, głos zabrała autorka wystawy p. Elżbieta Długołęcka która pokrótce opowiedziała co zainspirowało ją do przygotowania wystawy. „Młode pokolenie zapozna się i oswoi z przeszłością rodziców, a starsze przypomni sobie jasne i ciemne strony PRL”- powiedziała autorka wystawy.
Tłem do wystawy są bardzo wymowne plakaty z lat 70 i 80.Treści zawarte w tychże dziełach sztuki autorstwa znanych polskich plakacistów J.Erola, W.Świerzego, M.Wasilewskiego, J.Młodożeńca ,M.Nowińskiego i innych, są przepełnione symbolem, metaforą, skrótem myślowym. Plakat PRL-u był doskonałym medium towarzyszącym we wszystkich krajowych wydarzeniach, dlatego też zatrzymuje on zwiedzającego na dłuższą chwilę by mógł prawidłowo odczytać jego przesłanie. Klimatu i ciepła tych kontrowersyjnych lat dostarcza wnętrze „ciasnego ale własnego mieszkania” z meblościanką na wysoki połysk, ciastko z maszynki, herbata lub kawa podana w szklance w koszyczku, słone paluszki i wiele innych PRL-wskich akcentów, które wywołały na twarzach zgromadzonych gości uśmiech. Przypomnieli sobie swoją młodość spędzoną przy radiomagnetofonie czy adapterze.
Nie zabrakło też PRL – owskiego akcentu z okazji Dnia Kobiet – symboliczny goździk dla pań w otoczeniu eksponatów z poprzedniej epoki dopełnił klimat tamtych lat.
Zgromadzeni goście żywo rozmawiali o minionych latach „paprotki i goździka”, niedostatkach i kolejkach chociażby za kostką masła czy rolką papieru toaletowego. Jednym kręciła się łezka w oku, inni mieli mniej sympatyczne wspomnienia, padały słowa „a pamiętasz jak …?”.
Znacznie młodsi goście mieli okazję zobaczyć jak wyglądało życie bez smartfonów, laptopów czy tabletów. Zwiedzający wystawę przez moment przenieśli się do „innej Polski”.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy i obejrzenia rzeczy, które dla jednych są oczywiste, a dla innych całkiem nowe.

„W saloniku” z PRL – u

Do muzeum zapraszamy,
ekspozycję nową mamy.
W sali wśród plakatów wielu,
powstał pokój z PRL-u.

Naszych Gości zaskoczymy,
w tym pokoju ugościmy.
Herbatą lub kawą ich przywitamy,
w szklance w koszyczku pięknie podamy.

I choć kryształy wyszły już z mody,
w naszym pokoju są dla ozdoby.
Nie ma smartfonów, czy plazmy na ścianie,
są jednak książki, radio i zabawki na dywanie.

Można obejrzeć też telewizję,
Autorka wystawy ma taką wizję.
W pokoju tymże jest klimatycznie,
każdy poczuje PRL autentycznie.

foto. Zdzisław Smardzewski

Udostępnij na: