W dniu 11 listopada 2020 r. – Chwała i Cześć Bohaterom!
Tegoroczne Święto Niepodległości – 11 Listopada 2020 r. ma szczególny, niespotykany dotąd wymiar. Przypada bowiem w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która była apogeum wojny polsko-rosyjskiej, rozpoczętej przez wojska sowieckie już wkrótce po tak znamiennym dla nas dniu 11 Listopada 1918 r. Był to sprzeciw wobec wywalczonej przez nas wolności i jednocześnie próba transmisji totalitaryzmu komunistycznego na Europę. Bitwa ta ocaliła naszą Niepodległość i powstrzymała kontynent przed zniszczeniem cywilizacji naszych przodków, cywilizacji łacińskiej.
W tym szczególnym Dniu oddajemy hołd naszym Bohaterom walk 1914-1920. Wielu z nich przypominaliśmy chociażby poprzez wystawę: Bohaterowie Niepodległości – w 100- lecie Jej odzyskania, którą prezentowaliśmy w 2018 r. Była ona retrospekcją najważniejszych wydarzeń w drodze do wolności, począwszy od Konfederacji Barskiej, poprzez Insurekcję Kościuszkowską, Powstanie Listopadowe, Styczniowe, wreszcie I wojnę światową, która przyniosła klęskę mocarstw Świętego Przymierza a nam upragnioną niepodległość. Przywoływaliśmy wówczas wielu bohaterów z naszego regionu, północnego Mazowsza.
W kolejnym roku, 2019 prezentowaliśmy nasze drogi do wolności widziane oczami wybitnych artystów poprzez wystawę Niepodległość w malarstwie i grafice.
Aktualna wystawa, W 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920-2020 jest kontynuacją naszych dróg do niepodległości. Przypominamy nie tylko najważniejsze bitwy, które się na nią składały, ale także ich uczestników.
https://muzeumciechanow.pl/w-100-rocznice-bitwy-warszawskiej-1920-2020-wystawa-czasowa/#more-16443
Niektórzy z naszych bohaterów dróg do wolności spoczywają na cmentarzu przy ul. Płońskiej lub też zostali upamiętnieni na pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej.
Jednym z nich był przypominany już wielokrotnie w historiografii regionalnej i przestrzeni publicznej Mieczysław Kurzypiński (1900-1920) – organizator ciechanowskiego harcerstwa, jeden z największych bohaterów walk o niepodległość. Uczeń ciechanowskiego Gimnazjum im. Z. Krasińskiego w latach 1912-1919. W roku 1916 założył przy nim drużynę harcerską, a na jej bazie w 1917 r. – szkolny pluton Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Pluton pod jego przywództwem zasłynął z wielu akcji dywersyjnych wobec niemieckiego okupanta, łącznie z przejęciem władzy w dniu 11 listopada 1918 r.
Kurzypiński po spektakularnej akcji zdejmowania i ukrycia dzwonów z ciechanowskich kościołów, celem ratowania ich przed rekwizycją, zmuszony był ukrywać się. Pod zmienionym nazwiskiem zaciągnął się wkrótce do 5Pułku Piechoty Legionów. Brał z nim udział m.in. w wyzwoleniu spod okupacji bolszewickiej Dyneburga. Operacja dyneburska upamiętniona jest na Pomniku Nieznanego Żołnierza. W lipcu 1920 r. powrócił do Ciechanowa, zmobilizował 36 ciechanowskich harcerzy i wstąpił z nimi do Ochotniczego 205 Pułku Piechoty. Przeszedł jego cały szlak bojowy, łącznie z Bitwą Niemeńską. Warto wspomnieć, iż dowódcą Pułku, w którym tak dzielnie walczyli ciechanowscy harcerze był gen. Bernard Mond, któremu dane było ostatecznie wyzwalać Ciechanów 19 sierpnia 1920 r.
Za bohaterską postawę w jednej z pierwszych jego bitew – pod Miastkowem ( niedaleko Łomży, która miała miejsca w pierwszych dniach sierpnia 1920 r.) Mieczysław Kurzypiński został odznaczony w okolicach Grodna w dniu 27 września 1920 r. przez samego Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego Orderem Wojskowym Virtuti Militari. Zginął wkrótce, 4 października 1920 r. w walkach pod Oranami. Pochowany był obok miejscowego kościółka, jednak od dawna po grobie tym nie ma śladu…
Tym bardzie cieszy fakt, iż w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej został uhonorowany przez społeczeństwo Ciechanowa okolicznościową tablicą, zawieszoną na murach I Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowie, które kontynuuje tradycje pierwszego, powstałego w tym mieście Gimnazjum.
Niech złożone kwiaty i zapalone znicze na grobach naszych bohaterów, spoczywających na cmentarzu przy ul. Płońskiej i poświęconym im pomniku POW, będą symbolem pamięci o wszystkich naszych bohaterach narodowych.
oprac. Bogumiła Umińska
foto: B.Umińska , W.Gwiazda