Uroczystość z okazji Święta Niepodległości

Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza  10 listopada (czwartek) 2022 r. o godz. 16:00  do  budynku ekspozycyjnego przy ul. Warszawskiej 61, na prelekcję Pana Wiesława Anuszewskiego dot. ciechanowskiego bohatera walk o niepodległość sierż. Wacława  Małeckiego.

Spotkanie uświetni koncert  fortepianowy w wykonaniu uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. St. Moniuszki w Ciechanowie z klasy Pani Tatiany Fedorczuk-Eichler.

Prelekcję wygłosi emerytowany  nauczyciel  Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie, Wiesław Anuszewski, związany rodzinnie z bohaterem.

sierż. Wacław  Małecki  (1896- 1919), Kawaler Virtuti Militari,  ur. w Sarnowej Górze,  k. Ciechanowa, absolwent ciechanowskiego Gimnazjum, zasłużony w czasie I wojny światowej w działaniach lokalnej Polskiej Organizacji Wojskowej ( POW). Od 1918 r. żołnierz 32 pp. Bohater walk  z bolszewikami nad Styrem i Słuczem w 1919 r. Jako sierżant szef 7 kompanii II batalionu 32 pp.  za zacięte walki z bolszewikami w dniu 7 maja 1920 r. o miejscowości Makanowicze i Wielki Bór  na Polesiu  otrzymał odznakę honorową – szablę dowódcy. W dwa dni potem zginął po zaciętych walkach o Grybów.

Pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości.

Udostępnij na: