23 października 2012 r. o godz.17:00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przy ul. Warszawskiej 61 odbyło się bardzo ciekawe spotkanie. Pomysłodawcą spotkania był Dyrektor Muzeum i SRH 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy . Temat spotkania „Umundurowanie i wyposażenie piechoty Wojska Polskiego podczas kampanii wrześniowej 1939 r.” przyciągnął rzeszę miłośników militariów. Spotkanie podzielone było na kilka części. Pierwsza z nich dotyczyła umundurowania, które przedstawił Dariusz Krawczyk – pracownik Muzeum Szlachty Mazowieckiej a także jeden z założycieli SRH 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy przedstawił zgromadzonym. Słuchacze mogli na własne oczy zobaczyć różnice w umundurowaniu i wyposażeniu naszych żołnierzy i jak ono zmieniało się na przestrzeni lat, dzięki manekinom ubranym w mundury żołnierskie. Krawczyk wnikliwie zobrazował zmiany w barwach maskujących mundurów polskich żołnierzy. Pokazano również i omówiono wyposażenie indywidualne tj. chlebak, tornister, hełm wz. 31 , maska pe.gaz, bagnet, pas główny i ładownice. Następnie głos zabrał Zastępca Dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej dr Antonii Krzysztof Sobczak. Dr Sobczak przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą uzbrojenia wojskowego i pokazał eksponaty broni zgromadzone na potrzeby tegoż spotkania. Zwracał również uwagę zgromadzonym na cechy charakterystyczne polskich karabinów systemu Mausera, zaprezentował także inne rodzaje karabinów i karabinków używanych w wojsku polskim. Kolejną część spotkania dr Sobczak poświęcił polskiemu pistoletowi ViS a także rewolwerowi Nagant. Na koniec kapitan Marcin Dominiak z Komendy WKU w Ciechanowie podsumował całość wykładu.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. wice Starosta Powiatu Ciechanowskiego Andrzej Pawłowski, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ciechanowie Andrzej Kamasa, poseł Benedykt Pszczółkowski, pułtuski kolekcjoner militariów, miłośnik historii i społecznik – Edward Malinowski.