„Symbole wolności w naszych małych ojczyznach” to kolejne wydarzenie celebrujące 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego finałowa gala odbyła się 27 października 2020 roku w Ciechanowie.
Uroczystość niestety odbyła się bez udziału publiczności. Organizatorzy zgodnie z obowiązującymi przepisami zachowali restrykcyjne środki ostrożności. Pomimo to emocji jak i wrażeń nie zabrakło, zarówno tych artystycznych, jak i patriotycznych. Przebieg gali można śledzić już na ekranach komputerów.
Czym są lokalne Ojczyzny, jaka jest ich symbolika, jak silny jest patriotyzm heroiczny i gospodarczy? – na te pytanie chcieli znaleźć odpowiedź twórcy projektu. Jednym z jego elementów był konkurs „Pokaż nam swojego bohatera” adresowany do młodzieży. Zadaniem uczniów było nagranie krótkiego filmu lub teledysku o lokalnym bohaterze kojarzonym z walką o niepodległość.
Pierwsze miejsce zdobył Dawid Jezierski za film „Wywiad z Widmem”. Bohaterem etiudy jest Roman Konwerski, mieszkaniec pobliskiej wsi Kąty. 17 grudnia 1942 r. niemiecki sąd doraźny skazał na karę śmierci 4 żołnierzy Armii Krajowej. Egzekucja przez powieszenie odbyła się na dziedzińcu ciechanowskiego Zamku Książąt Mazowieckich. Niemcy z tłumu zebranych ludzi do roli kata przypadkowo wybrali właśnie Romana Konwerskiego. Ten odmówił wypowiadając te słowa: „braci swych wieszać nie będę”. Pobity i aresztowany stracił później życie w obozie koncentracyjnym w Mauthausen.
– Nasz rejon słynie z bardzo dużej ilości bohaterów. Wybrałem Romana Konwerskiego, ponieważ jego historia była wyjątkowo inspirująca. Odmówił bycia katem. Odmówił zabijania swoich braci – powiedział laureat odbierając nagrodę.
Laureatami II i III miejsca została grupa uczniów z I LO w Ciechanowie za filmy „Nie umierali jak inni” oraz „Łapiduch”. Wszystkie 3 obrazy można obejrzeć na stronie www.scenakultury.pl. Werdykt konkursu ogłosił podczas gali prezes Stowarzyszenia Scena Kultury Arkadiusz Gołębiewski.
Świadkowie historii polskiej niepodległości od lat są wyróżniani przez SSK „Sygnetami Niepodległości” i „Drzwiami do Wolności”. W tym roku, na ciechanowskiej gali, Sygnetem pośmiertnie uhonorowano podporucznika Tadeusza Szczepkowskiego ps. Żaba. Ten niezłomny żołnierz AK i NSZ walczący na ziemi pułtuskiej został aresztowany i zamordowany przez funkcjonariuszy UB w 1945 roku. Statuetkę na ręce córki podporucznika Anny Ścigaj wręczył Stanisław Kęsik, wicestarosta powiatu ciechanowskiego.
„Drzwiami do Wolności” uhonorowano Zbigniewa Majewskiego – nauczyciela, regionalistę, pasjonata historii, który wśród młodzieży krzewił lokalną historię i postawy patriotyczne. Statuetkę na ręce pana Zbigniewa wręczyła Małgorzata Milewska, kierownik Działu Kultury PCKiSZ.
– Przede wszystkim nie wiedziałam, że kiedykolwiek doczekam takiego momentu. Chciałam Państwu powiedzieć, że jestem jedną z uczennic pana Zbigniewa. Dlatego ta chwila jest dla mnie bardzo wzruszająca. Dzięki „Drzwiom do Wolności”, nawet jeśli nie będzie Pan już aktywny wśród grona pedagogicznego, to nadal będzie Pan naszą polską młodzież wychowywał – powiedziała Małgorzata Milewska wręczając statuetkę.
Drugie „Drzwi do Wolności” otrzymał Anatoliusz Ireneusz Galera, działacz NSZZ „Solidarności” z lat 1980-81, internowany w stanie wojennym, represjonowany przez aparat bezpieczeństwa PRL. Wyróżnienie w imieniu męża odebrała Krystyna Gallera. Na gali pokazano również film Arkadiusza Gołębiewskiego pt. „Naukowa Kawaleria”. Po projekcja odbyła się dyskusja nad rolą patriotyzmu heroicznego i gospodarczego.
Uroczystość poprowadził aktor Jacek Rozenek. Wydarzenie uświetnił występ grupy artystycznej Łukasza Juszkiewicza – wokalisty i instrumentalisty, znanego także poza granicami Ciechanowa.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali na stronie www.scena kultury.pl
Organizatorem Gali było Stowarzyszenie Scena Kultury. Współorganizatorem Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.