Za nami spotkanie z dr. Zbigniewem Ptasiewiczem Żyli wśród nas…W 80. rocznicę deportacji ciechanowskich Żydów przez niemieckich okupantów. Prelegent w obszernym wystąpieniu, podpartym prezentacją multimedialną zaprezentował historię społeczności żydowskiej na terenie Ciechanowa i północnego Mazowsza, wskazując bogatą literaturę przedmiotu. Dokonał przeglądu jej dziejów tutaj, sięgających początków XVI w. Podkreślił, iż w znaczącym stopniu związane były z sytuacją polityczną naszego kraju, zmieniająca się na przestrzeni wieków, zwłaszcza w okresie zaborów i okupacji. Nawiązał do jej ożywionej działalności gospodarczej, kulturalnej i oświatowej. Żyjąc wśród nas , zachowywała swoją odrębność kulturową.
Mówca dużo miejsca poświęcił okresowi okupacji niemieckiej, kiedy to Ciechanów jako stolica rejencji był siedzibą wysokich urzędniczych oraz zbrodniczych władz hitlerowskich, a przestrzeń życiowa społeczności żydowskiej, już wraz z wkroczeniem wojsk niemieckich , była tu szczególnie niszczona.
Prelegent omówił poszczególne etapy eksterminacji ludności żydowskiej, dokonywanej przez niemieckiego okupanta już od początku okupacji, zakończonej ostatecznie 6 listopada 1942 r., kiedy to po tzw. selekcji na dziedzińcu ciechanowskiego zamku, została ona wywieziona w celu ostatecznej zagłady, a ludzie chorzy, którym obiecywano leczenie, zostali wymordowani na miejscu.
Prelekcja spotkała się z liczną frekwencją i dużym zainteresowaniem. Było wiele pytań, ale też cennych uzupełnień do stanu wiedzy, jak też troski o dalszą pamięć.
Spotkanie u świetniła piękną muzyką gitarową niezwykle utalentowana uczennica Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie, Marysia Jackowska, laureatka nagród w konkursach muzycznych Gitarofonia, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyczne w Warszawie. Na spotkanie przybyła ze swoją mamą i nauczycielem Tomaszem Kaszubowskim.
Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy!
Bogumiła Umińska