Spotkanie poświęcone 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki – fotorelacja

W dniu 26 października 2017r.  odbyło się spotkanie z dr. Leszkiem Markiem Krześniakiem – Prezesem Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej upamiętniające 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Ciechanowie noszącej jego imię.

Przed rozpoczęciem spotkania delegaci Szkoły Podstawowej nr 6 w Ciechanowie z dyrektor Marią Trojanowską i Pocztem Sztandarowym oraz przedstawiciele Muzeum Szlachty Mazowieckiej
w Ciechanowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem bohatera dwóch narodów, polskiego
i amerykańskiego i jednego z najsłynniejszych Polaków w naszej historii. Postać Tadeusza Kościuszki wzbudziła zainteresowanie nie tylko nauczycieli i starszych mieszkańców naszego miasta, ale również młodzieży, która licznie przybyła w progi muzeum. Dr Leszek Marek Krześniak
w sposób ciekawy przedstawił postać generała. Do tej pory Tadeusz Kościuszko znany był głównie jako wojskowy, doskonały dowódca.  Prelegent ukazał zgromadzonym inne, bardzo pozytywne oblicze Kościuszki. Jak się okazuje, był człowiekiem niezwykle tolerancyjnym, który zabiegał
o równość  i wolność dla wszystkich. Uważał, że każdy jest równy, pomimo różnic spowodowanych przez posiadany majątek czy też dostęp do edukacji. Kościuszko nie tylko walczył o prawa czarnych niewolników w USA oraz chłopów w Polsce. W kontaktach z Thomasem Jeffersonem nalegał na wykupienie i wyzwolenie niewolników. Jefferson miał niewolników i żył z ich pracy. W przeciwieństwie do niego Kościuszko mógł żyć ze swojego majątku, ale podjął decyzję o wyzwoleniu chłopów pracujących na jego ziemi, bez względu na poniesione koszty. Ciekawostką dla wszystkich okazał się mało znany szerszej publiczności francuski epizod z życia Kościuszki. Przebywając na studiach w Paryżu zafascynował się filozofią fizjokratyzmu, stworzoną przez Francoisa Quesnay’a. Po powrocie z Francji do ojczyzny Kościuszko zamieszkał w majątku hrabiego Józefa Sosnowskiego w Sosnowicy. Tam poznał Ludwikę Sosnowską i od razu się w niej zakochał. Jej ojciec nie tolerował tego związku, ponieważ chciał wydać córkę za księcia Józefa Stanisława Lubomirskiego. Oboje zdecydowali się więc na ucieczkę. Planowali nawet potajemny ślub. Fiasko tych planów przesądziło o wyjeździe Kościuszki z kraju. Sosnowska, jak się okazuje nie była jedyną miłością Kościuszki. Dzisiaj moglibyśmy uznać go za kobieciarza. Nie wszyscy wiedzieli też, że Tadeusz Kościuszko był artystą, malował obrazy, grał na fortepianie, śpiewał. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.