Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji

Wystawa czasowa , pt.: „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji” prezentowana w dniach od 3 lutego do końca września 2012r.  w Dworku Al. Bąkowskiej w Gołotczyźnie, ul. Al. Świętochowskiego 3
Historia guzików sochocińskich z muszli sięga lat 70 XIX wieku. Wtedy to w Łodzi i Warszawie zaczęły powstawać fabryki produkujące konfekcję. Nastąpiło zapotrzebowanie na guziki. Jako pierwsi w Sochocinie tą profesją zaczęli trudnić się Żydzi. Surowiec, a mianowicie muszle, wyławiano z okolicznej Wkry, w późniejszym czasie sprowadzano je z miejscowości położonych nad Narwią, Bugiem i Wisłą. Pod koniec XIX wieku produkcją guzików z muszli w Sochocinie zajmowało się ok. 450 osób. Guziki z muszli produkowano w domach, zajmowały się tym wielopokoleniowe rodziny. Maszyny używane do produkcji guzików tj: borownie, tokarnie i dziurkarnie, były kupowane w Polsce oraz sprowadzane z zagranicy między, innymi z Wiednia.
Produkcja guzików odbywała się w sześciu etapach
• zbiór muszli
• wycinanie z muszli krążków
• obróbka krążków – wykonywanie w nich wgłębień
• wycinanie dziurek w krążkach
• czyszczenie w bębnach
• naszywanie na kartoniki
Guzikami z muszli handlowano m.in. w Warszawie, Łodzi, Petersburgu.

Inspiracją do podjęcia działań w celu utworzenia wystawy byli sami mieszkańcy, którzy z sentymentem wspominają proces produkcji guzików, opowiadają wiele historii rodzinnych oraz anegdot związanych z tą profesją. Ofiarowali również wiele maszyn, guzików i pamiątek rodzinnych. Sochocińskie guziki produkowano siłą ludzkich rąk z surowca naturalnego – muszli.

Ideą ekspozycji jest pragnienie ocalenia od zapomnienia historii unikalnego rzemiosła, charakterystycznego dla Sochocina. To także próba wskrzeszenia tradycji i ludzi, którzy kształtowali oblicze miejscowości nad Wkrą.