Projekt: „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”

Miło nam poinformować, że pozyskaliśmy dofinansowanie projektu na konserwację rzeźby – pomnika jednego z czołowych przedstawicieli pozytywizmu w Polsce Aleksandra Świętochowskiego. Obiekt powstał w 1968 r. staraniem członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej z okazji 30-lecia śmierci Aleksandra Świętochowskiego, a wykonał go  prof. Tadeusz Łodziana. Odsłonięcie pomnika odbyło się 5 maja 1968r.
Rzeźba jest elementem zabytkowego parku, należącego do Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, które jest oddziałem Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i znajduje się naprzeciwko  „krzewni” – domu, w którym  mieszkał i tworzył Aleksander Świętochowski.
________________________
„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” to pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej. Jego celem jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł.