OTO DNI KRWI I CHWAŁY – REDUTA ORDONA I RAKIETNICY KRÓLESTWA POLSKIEGO-wystawa czasowa

Od 8.10.2020 r. zapraszamy na nową wystawę czasową pt: „OTO DNI KRWI I CHWAŁY – REDUTA ORDONA I RAKIETNICY KRÓLESTWA POLSKIEGO”.

Wystawa przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

Wystawę można zobaczyć w Budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie do do 30 listopada 2020 r.

Ekspozycja podzielona jest na dwa bloki tematyczne.

Pierwsza część prezentuje zagadnienia związane z początkiem rakietnictwa polskiego, wykorzystywanego do działań zbrojnych w 1 poł. XIX wieku. Ukazane są sylwetki najważniejszych postaci związanych z tą dziedziną artylerii, prezentowany jest warsztat, w którym produkowano pierwsze rakiety oraz rekonstrukcje dziewiętnastowiecznych pocisków.

Druga część wystawy opowiada historię walk, w trakcie Bitwy o Warszawę 6.09.1831 r., wojsk polskich i rosyjskich na Reducie Ordona. Możemy dziś odtworzyć przebieg tego starcia na podstawie znalezisk z badań archeologicznych prowadzonych na reducie przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Obiekty prezentowane na ekspozycji ukazują militaria oraz przedmioty osobiste poległych żołnierzy. Zaprezentowana jest również sylwetka bohatera wspomnianej batalii Konstantego Juliana Ordona.