Narodowe Czytanie za nami

W pierwszą sobotę września w dworze Aleksandry Bąkowskiej w Gołotczyźnie odbyło się „Narodowe Czytanie”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej i Bibliotekę Pedagogiczną w Ciechanowie. Podczas dziesiątej odsłony ogólnopolskiej akcji z inicjatywy Prezydenta RP, spotkaliśmy się aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Przybyłych gości powitał Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie- Robert Kołakowski, a spotkanie poprowadził kierownik oddziału Muzeum w Gołotczyźnie -Jarosław Wałaszyk. Gościliśmy m.in przedstawicieli władz samorządowych, literatów, muzealników i bibliotekarzy.
Po wysłuchaniu krótkiej genezy utworu przygotowanej przez pracowników biblioteki, w scenerii dworkowego wnętrza przypomnieliśmy sobie fragmenty dzieła. Mieliśmy okazję poznać talenty aktorskie drzemiące w wielu lektorach. Piękna interpretacja, czytanie z podziałem na role i modulacja głosem przez czytających sprawiła, że wydarzenia opisane w dramacie chwilami „ożywały”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy przyłączyli się do akcji. Gościom, którzy z ogromnym zaangażowaniem zmierzyli się z tekstem wielkiego dzieła Gabrieli Zapolskiej. Dziękujemy także za współpracę  Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie i radiu KRDP za objęcie patronatem medialnym wydarzenia. Dzięki Wam powiększyło się grono odbiorców organizowanej przez nas akcji i mogliśmy „zagościć” także w domach wielu radio-słuchaczy.
N.M
Udostępnij na: