Nagroda im. dr. Franciszka Rajkowskiego za 2021 rok

Laureatem nagrody im. dr. Franciszka Rajkowskiego za rok 2021 przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej został Maciej Adamkiewicz – ciechanowianin, sekretarz TMZC, od wielu lat zaangażowany w działalność naukową, autor wielu publikacji poświęconych historii regionu.

Wręczenie nagrody odbyło się 23.04.2022r. w budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Statuetkę i związany z nią tytuł Ciechanowianina Roku  Laureat odebrał z rąk prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej Adama Krzemińskiego oraz wiceprezesów Eugeniusza Sadowskiego i Bernarda Grzankowskiego.  W uzasadnieniu nagrody szczególnie  podkreślono wkład i zaangażowanie laureata w upamiętnianie historii i kultury, a także jego  ogromną troskę o tożsamość historyczną i kulturową ziemi ciechanowskiej .

Od 1980 roku nagrodę w postaci brązowego odlewu gałązki wawrzynu z godłem Mazowsza i herbem Ciechanowa otrzymały już 44 osoby. (W 2021 roku, w związku z pandemią, TMZC nagrodę wyjątkowo przyznało  przedstawicielom ciechanowskiej Służby Zdrowia).  Pan Maciej Adamkiewicz jest jej 45-tym laureatem.

Uroczystość była także okazją do promocji najnowszego wydawnictwa Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, którego autorem jest Laureat- „Historia ziemi ciechanowskiej w kamieniu zapisana”.