Na światło dzienne-wystawa czasowa

W ramach uczczenia Jubileuszu 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego, w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie powstała wystawa czasowa pt. „Na światło dzienne”-najciekawsze zabytki ostatniego 20-lecia Muzeum.

Wystawa czasowa z zasobów Muzeum, zorganizowana została  z myślą zaprezentowania przedmiotów, które były własnością rodów szlacheckich, ziemiaństwa oraz mieszczan, były na wyposażeniu ich domów, wystroju wnętrz,  służyły do użyteczności codziennej. Znajdują się tu eksponaty zakupione od rodzin z Ciechanowa i okolic. W obecnych czasach, rzadko które pokolenie młodych ludzi ma sentyment do pamiątek rodzinnych po dziadkach lub pradziadkach i często wyzbywają  się ich bez skrupułów. A są to niejednokrotnie rzeczy niepowtarzalne, bezcenne związane z historią naszego regionu.  I tak nasze Muzeum w ostatnim 20-leciu wzbogaciło się o interesujące zabytki po przez zakupy lub darowizny. Pozyskaliśmy więc ciekawe zbiory. Na wystawie zobaczyć można między innymi:  mapę Królestwa Polskiego z 1900 r., dokumenty nadania tytułów szlacheckich( tz. heroldie ) , broń białą oraz broń palną, sygnety herbowe, tłoki pieczentne , meble stylowe, malarstwo realistyczne z początku XX wieku, portrety, kolekcję obrazów Bronisławy Rychter- Janowskiej, wyroby artystyczne, zastawę z porcelany i inne ciekawe eksponaty.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy do końca sierpnia

Kurator wystawy: Elżbieta Długołęcka