MUZYKA ŚWIATA W MAZOWIECKIM DWORZE – zapraszamy na koncert

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza  serdecznie 4 września o godzinie 16:00 do dworu  Aleksandry Bąkowskiej w Gołotczyźnie na koncert z cyklu:  MUZYKA ŚWIATA W MAZOWIECKIM DWORZE, Szlakiem Polskiego Romantyzmu. Z Mazowsza na salony Francji i Turcji.

Koncert odbędzie się pod Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego p. Adama Struzika.

Wystąpią:

Elżbieta Nowotarska – Leśniak – sopran

Irena Ülkü – Podobas – fortepian

W  programie utwory Giacomo Pucciniego, Fryderyka Chopina, tureckiego kompozytora Cemala Resida Reya oraz  mazurki Chopina w opracowaniu Pauliny Viardo

Elżbieta NOWOTARSKA-LEŚNIAK  (sopran) Studiowała śpiew na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie oraz na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Była stypendystką Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Fundacji Kultury Polskiej oraz Towarzystwa im. Paula Hindemitha w Berlinie. Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich u Fedory Barbieri, Teresy Żylis-Gary, Iriny Gavrilovici, a aktualnie opiekę artystyczną roztacza nad nią Maestra Jagna Sokorska-Kwika.  Debiutowała partią Hrabiny w Weselu Figara W. A. Mozarta w przedstawieniu studenckim w Operze Wrocławskiej, a także w Operze Novej w Bydgoszczy w ramach Operowego Forum Młodych. Artystka koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Turcji i w Chinach. Bierze udział w inscenizacjach oper, wykonaniach kantat i oratoriów, a także prezentuje recitale wokalne. Uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Zakopanem, w Festiwalu Mozart Plus w Zielonej Górze i w Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Koszalinie. Występowała m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. I. J. Paderewskiego w Warszawie, w Berliner Konzerthaus, w Albert Long Hall Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule. Współpracuje z wieloma państwowymi instytucjami kulturalnymi, promując muzykę polską poza granicami kraju. W 2012 roku wykonywała partię Fiordiligi w operze Cosi fan tutte W. A. Mozarta na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego w Warszawie i w Cemal Reşit Rey Concert Hall w Stambule. W 2016 roku została zaproszona do projektu nagrania płyty z wybranymi pieśniami F. Chopina z towarzyszeniem instrumentu historycznego z epoki kompozytora.  Artystka w swoim repertuarze posiada arie operowe, operetkowe oraz kantatowe i oratoryjne, ale także pieśni na głos z fortepianem. Aktualnie mieszka w Stambule prowadząc aktywną działalność artystyczną, promując muzykę polską oraz prowadzi badania nad liryką wokalną tureckiego kompozytora Cemala Resita Reya.

Irena Podobas – Ülkü (pianistka) Urodzona w Wilnie na Litwie, gdzie zdobyła wykształcenie muzyczne początkowe i średnie, które kontynuowała na początku w Konserwatorium Muzycznym w Wilnie, na Litwie, następnie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród jej pedagogów w Wilnie był wybitny pianista koncertowy Stanisław Kiuszkin (uczeń prof. Stanisława Neuhausa), a także prof. Jan Ekier, Prof. Krystyna Niemotko – Brzezicka oraz prof. Alicja Paleta Bugaj. Doktorat „Mazurki Fryderyka Chopina w kontekście Warszawskiego biedermeieru” obroniła w Odessie w Narodowej Akademii Muzycznej im. A.V. Nezhdanovej. Pianistka, pedagog, autorka programów edukacyjnych m.in. „W Świecie Sztuki – Edukacja poprzez Zabawę”, które tworzyła i promowała od 1996 roku. Często bierze udział w koncertach wykonując muzykę klasyczną, romantyczną, impresjonistyczną, współczesną, kameralną muzykę instrumentalną i wokalną. Promuje młode talenty muzyczne. Wystąpiła w serii koncertów i wykładów edukacyjnych w Polsce, Kuwejcie i Turcji, na Ukrainie i na Krymie. Od 2006 jest także współzałożycielką Stowarzyszenia „Academia Europaea Sarbieviana” Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego(1595-1640), polskiego Horacego z Mazowsza, jest również kompozytorką muzyki Hymnu Akademii  (AES)„Ad Fontem Sonam” do słów Ks. M.K. Sarbiewskiego. Od 2017 roku jest członkiem Rady Naukowej AES (Academia Europeae Sarbieviana). Od 16.06.2015 Irena Ülkü jest współzałożycielką i Prezesem Pierwszego Stowarzyszenia Chopinowskiego w Turcji „Chopin International Academy” Fundacji TOVAK w Stambule – Muğle – Marmaris – Turunç, która należy do Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich IFCS (International Fryderyk Chopin Societies) na świecie. Dr Irena Ülkü jest również autorką Projektu „Chopin w Turcji – Chopin dla wszystkich”. W 2019 roku została odznaczona przez Ministra Spraw Zagranicznych RP medalem Bene Merito za działalność promującą kulturę polską za granicą. W kwietniu 2021 roku z inicjatywy Dr Ireny Podobas – Ülkü odbył się  Pierwszy w Turcji Chopinowski Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodych Pianistów, który zorganizowała on-line wraz z Konserwatorium Uniwersytetu Maltepe, pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Stambule. Bierze nadal czynny udział w życiu kulturalnym w Polsce i w Turcji. Występuje na Międzynarodowych Festiwalach i Koncertach, dla Polonii w Polonezköy, w Stambule, dla młodzieży akademickiej na Uniwersytecie Anadolu w Eskişehir, na Uniwersytecie w Muğla, grając także na Organach w oprawach muzycznych w Bazylice św. Antoniego i w Katedrze Biskupa Stambułu, a także na ukochanym Mazowszu – w Warszawie, w Markach i w Sarbiewie.

 

 

 

 

Udostępnij na: