Mistrzowie Sztuki Europejskiej „Znani i nieznani”- ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II -Zapraszamy na wernisaż

Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz Dyrektor Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy z cyklu: Mistrzowie Sztuki Europejskiej „Znani i nieznani”- ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który odbędzie się 7 marca (wtorek) 2023 roku o  godz.17:00 w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61 w Ciechanowie.

Mistrzowie sztuki europejskiej „Znani i nieznani”- ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, to wystawa która stanowi kolejną odsłonę cyklu wystaw organizowanych w ciechanowskim muzeum, dających  szansę na obcowanie z wielkimi dziełami sztuki. Cykl „Mistrzowie sztuki europejskiej” w 2021 roku zainaugurowała wystawa „Między życiem a śmiercią”. Ekspozycja prezentowała obrazy wybitnych mistrzów flamandzkich: Jana Brueghla starszego i Henrika van Balena oraz jednego z najsłynniejszych malarzy hiszpańskich Bartolomé Estébana Murillo.

Na wystawie, którą organizujemy w roku jubileuszowym, dzięki uprzejmości Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zaprezentujemy 24 wybrane  dzieła z kolekcji KUL.  Wypożyczone obrazy to w większości prace mistrzów obcych m.in. przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej z których najwcześniejsze  datowane są na XVI wiek. Pokażemy też  pięć prac artystów polskich. Wśród prezentowanych obrazów zobaczą Państwo m.in: Ecce Homo – dzieło niderlandzkiego naśladowcy Juana de Flandes z około 1574 r.; Sacra Conversazione – obraz wiązany z czynnym w 1. poł. XVI w. weneckim warsztatem Francesca Rizzo da Santacroce; powstały po 1600 r. Pejzaż z Lotem i córkami pędzla przedstawiciela manieryzmu flamandzkiego – Martena van Valckenborcha, oraz unikat w skali kraju namalowany na blasze XVII–wieczny flamandzki obraz Kordegarda małp – XVII-wieczna kopia obrazu Davida Teniersa Młodszego. Portret Józefa Chełmońskiego (1849-1914) Głowa wiejskiej dziewczyny, 1899 a także obraz  Śpiący mały Jan Chrzciciel z kręgu weneckiego mistrza Pietro Liberiego (1605-1687). Prezentowane na wystawie obrazy pochodzą z darów Olgi i Tadeusza Litawińskich, Stanisławy i Tadeusza Witkowskich oraz zakupów i nabytków Muzeum KUL.

Wystawa czynna od 7 marca do 15 sierpnia 2023r.

Cykl wystaw Mistrzowie Sztuki Europejskiej Honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Patronat Medialny nad wystawą: „Znani i nieznani”- ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II objęli:  Tygodnik Ciechanowski, Radio KRDP , Portal CiechanówInaczej.

__________________________________________________________-

Wystawie towarzyszyć będzie  katalog prezentujący opis i fotografię eksponowanych dzieł sztuki.

Koordynator wystawy: Nina Matczak